16 Ekim 2018 23:52

'İstanbul'da son 1 ayda 50 fırın kepenk kapattı'

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, 'İstanbul'un 37 ilçesinde 30 gün içerisinde 50 fırın kapandı' dedi.

Fotoğraf: Mehmet Ali Özcan/AA

Paylaş

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, İstanbul'da son 1 ayda 50 fırının "un, elektrik, maya ve işçi maliyetlerini karşılayamadığı için" kapandığını söyledi. Çetin, kapanan fırınların yoğunlukla Eyüp, Gaziosmanpaşa ve Esenyurt civarlarında olduğunu aktardı. Ekmeğe zam yapılması gerektiğini savunan Çetin, "Uncular indirim yapmayınca biz de ekmeğe zam yapamayınca belimiz bükülüyor. Güncel ekmek fiyatları maliyetlerimizi karşılamıyor" dedi.

Sözcü'den Derin Gökçe'nin haberine göre, İstanbul Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Çetin, "Ekmek fiyatına zam yaptırmıyorlar. Beni günde yüzlerce fırıncı arıyor ve ‘un alamıyoruz' diyor. Emin olun İstanbul'da çok sayıda fırıncı artık ekmek çıkaramaz duruma geldi. 30 gün içerisinde 50 fırın kapandı. Bunların ruhsatları var ve çoğunluğu da Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenyurt civarlarında yer alıyor" dedi.

'UN FİYATI DÜŞMEDİ'

Dolar fiyatının düştüğüne de dikkat çeken İstanbul Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Çetin, "Döviz fiyatı düştü. Ancak un satan firmalar bu konuda bir indirim yapmadı. Uncular indirim yapmayınca biz de ekmeğe zam yapamayınca belimiz bükülüyor. Uncular milli kahraman oldular, biz günah keçisi olduk. Güncel ekmek fiyatları maliyetlerimizi karşılamıyor" dedi.

'TÜM KALEM ÜRÜNLER YÜZDE 40 ZAMLANDI'

Yaklaşık tüm kalem ürünlerde yüzde 40 oranında bir fiyat artışı olduğunu belirten Çetin, "Un, tuz, maya, katkı maddeleri, doğalgaz ve elektrik fiyatları mayıs haziran ayı fiyatlarına çekilsin biz o zaman zam yapmayalım. Böyle olunca iflas ediyoruz, zarar ediyoruz, dükkanları kapatıyoruz" dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Google, Android cihaz üreticilerinden lisans ücreti alacak

SONRAKİ HABER

Gezi Davası 5. Duruşma | Ali İsmail'in katili "mağdur", Osman Kavala hâlâ tutuklu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa