16 Ekim 2018 22:21

Google, Android cihaz üreticilerinden lisans ücreti alacak

Android'in piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı için 4,3 milyar avro ceza alan Google, uygulamalarını kullanacak cihaz üreticilerinden ücret alacak.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Android işletim sisteminin piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Avrupa Birliği'nden (AB) 4,3 milyar avro para cezası alan Google, Android kullanan mobil cihazların üreticileriyle yaptığı anlaşmaları güncelledi. Şirket, 29 Ekim tarihinden itibaren uygulamalarını kullanacak mobil cihaz üreticilerinden lisans ücreti talep edecek.

SAMSUNG, HUAWEI GİBİ ÜRETİCİLER ANDROİD'LE UYUMSUZ CİHAZ ÜRETEBİLECEK

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre Google'ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Hiroshi Lockheimer, yaptığı yazılı açıklamada, AB'nin kestiği 4,3 milyar avro para cezasının tekrarlamaması için AB Komisyonuna çözüm önerilerinin sunulduğunu kaydetti.

Google'ın Android işletim sistemi kullanan akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihaz üreticileriyle yaptığı anlaşmaları güncellediğini belirten Lockheimer, Samsung, Huawei gibi üreticilerin Android'le uyumlu olmayan cihaz üretmelerine imkan tanındığını bildirdi.

29 EKİM'DE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Lockheimer, Android işletim sistemi kullanacak mobil cihaz üreticilerinin Google'ın arama motoru, harita ve e-posta gibi çeşitli uygulamaları için lisans ücreti ödeyeceklerini ifade ederek, söz konusu değişikliklerin 29 Ekim tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini, bunun Avrupa Ekonomik Alanı'ndaki bütün yeni akıllı telefon ve tabletleri kapsayacağını aktardı.

NE OLMUŞTU?

AB, 2016'da Google'ı, Android işletim sistemiyle piyasayı domine etmekle ve rekabet kurallarına aykırı davranmakla suçlamıştı. Suçlama, Google'ın kendi arama ve diğer çeşitli uygulamalarını Android cihazlarda yüklü olarak sunmasından kaynaklanıyordu.

AB Komisyonu, temmuz ayında Google'ın akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlarda kullanılan Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 4,3 milyar avroluk para cezası kararı almıştı.

Google, geçen hafta rekabet yasalarına uymadığı gerekçesiyle Brüksel'in verdiği 4,3 milyar avro para cezasını AB'nin en yüksek hukuki merci olan Avrupa Adalet Divanı yapısı içinde yer alan Genel Mahkemede temyize götürmüştü.

Dünyanın en fazla kullanılan akıllı telefon işletim sistemi Android, Google'ın pek çok uygulaması için önemli gelir kaynağı durumunda. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ayakkabıcılar konkordato ilan ederken: İhracat hedefi 1 milyar dolar

SONRAKİ HABER

Sabancı Holding yöneticilerine suç duyurusu: Temsa'da hileli iflas mı var?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa