15 Ekim 2018 22:15

‘Geçmişi tartışmadan bugünü anlayamayız’

İnsan hakları savunucusu Av. Eren Keskin, Balıkesir’de düzenlenen ‘İnsan Hakları ve Demokrasi’ konulu panelde konuştu.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

C.Saffet YILMAZ
Balıkesir

İHD Balıkesir Şubesi Burhaniye’de ‘İnsan Hakları ve Demokrasi’ konulu panel düzenledi. Burhaniye Alevi Kültür Derneği salonunda gerçekleşen panelde konuşan Av. Eren Keskin sistemi tartışmadan bugün ülkede yaşanan hak ihlallerini tartışmanın mümkün olmadığını söyledi.

Konuşmasında Dersim Katliamı ve Ermeni Soykırımına değinen Keskin, geçmişte yaşananları tartışmadan bugünün de anlaşılamayacağını vurguladı. Hep resmi ideolojiden söz edildiğini dile getiren Eren Keskin, Türk ve sünni İslam kimliği dışındakileri yok sayan, yok eden resmi ideolojinin bir çok kesim tarafından da içselleştirildiğini söyledi.

FARKLI BİR SÜREÇ YAŞANIYOR

Keskin konuşmasının devamında şunları söyledi:
“Biz AKP iktidarının son 5-10 yılına kadar hep yasama, yürütme ve yargı kurumlarının militarizmle bağlantısından şikayet ettik. Askerin riyaset üzerindeki egemenliğinden söz ettik. Biz şunu iyi biliyorduk ki, her zaman bir gerçek devlet, bir de görünürdeki devlet vardır. Örneğin özel harp dairesinin gölgesinde militarizmin şekillendirdiği bir devlet, bir de hükümetler olurdu. Hiçbir hükümetin halk tabanı çok güçlü olmaz, tüm hükümetler askerlerden korkarak onların istedikleri gibi yönetirlerdi ülkeyi. Ama şimdi şöyle bir fark var; ilk kez halk tabanı güçlü, yani yüzde 50 civarında tabanı olan güçlü bir parti ve cemaatlerle arasının bozulmasının ardından derin devletle uzlaşmaya giden bir AKP ve esas olarak Erdoğan gerçeği ile karşı karşıyayız. Bu nedenle sadece Tayyip Erdoğan üzerinden yapılan okumaların yanlış olduğunu düşünüyorum. Tayyip Erdoğan düşmanlığı bize devletin varlığını ve etkisini unutturdu. Halbuki son derece ayrıştırıcı, soykırımcı ve katliamcı bir devlet var. Böylesi bir devleti hiçbir zaman unutmamak gerekiyor. Tayyip Erdoğan gidecek ama devlet kalıcı.”

Panel, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Genç kadını bıçaklayan şahıs, 'iyi davranışı' nedeniyle tahliye edildi

SONRAKİ HABER

İntern doktorların personel açığını kapatmak için çalıştırılmasına tepki 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...