15 Ekim 2018 18:02

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Emperyalistlerin oyununun figüranı oldu

CHP Sözcüsü Faik öztrak, partisinin MYK toplantısı sırasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fotoğraf: AA

Paylaş

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantı sürerken açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MYK'da ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'un tahliyesini, ekonomideki son gelişmeleri, İş Bankası hisselerinin Hazine'ye devrini ve işsizlik verilerini konuştuklarını belirtti.

‘TRUMP’A BÖYLESİ ZAFER İMKANINI KİM VERDİ?’

Brunson'un 35 yılla, ciddi suçlamalarla yargılanmasına rağmen, yurt dışına çıkış yasağı da kaldırılarak tahliye edildiğini hatırlatan Öztrak, ABD medyasının davadan bir gün önce ‘rahibin serbest bırakılacağına’ dair haberler yaptığını, ABD tarafının rahibin serbest bırakılacağını önceden bildiğini ifade etti.

“ABD Başkanı Trump'ın Türkiye sırtından böyle bir zafer hikayesi yazmasına kim imkan verdi?” diye soran Öztrak, Trump'un rahibin serbest bırakılması dolayısıyla AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ettiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihinde hiçbir zaman böyle bir küçük düşürücü tiyatroya konu olmadığını iddia eden Öztrak, “Küçük düşürülmeye çalışılan yalnızca yargı bağımsızlığımız değildir, doğrudan Türkiye Cumhuriyeti'nin de bağımsızlığıdır. Bu kabul edilemez. Buna sebep olan da doğrudan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Genel Başkanıdır” diye konuştu.

‘İNÖNÜ REST ÇEKMİŞTİ’

Elindeki ABD bayrağı nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği İsmet İnönü’ye ilişkin de konuşan Öztrak, İsmet İnönü'nün ABD'ye “Yeni bir dünya kurulur, Türkiye'de burada yerini alır” diyerek rest çektiğini söyledi ve şöyle devam etti:

“Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin onurunu hedef alan bir ABD senaryosuna göz yumarak, hatta uygulanmasını kolaylaştırarak tarihteki yerinin ne olacağını şimdiden ilan etmiş oldu. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin itibarını hiçe saydığınız için tarih ve gelecek kuşaklar sizi asla affetmeyecek. Siz, emperyalistlerin oynadığı oyunun figüranı oldunuz. Siz, elinizdeki bir papazla, onların çektikleri reste cevap verebileceğinizi zannettiniz, kaybettiniz. Sadece siz kaybetmediniz, en önemlisi ülke kaybetti. Siz, bu oyunu kahvede oynadığınız papaz kaçtı zannettiniz. Siz, tarihteki yerinizi savaş meydanlarında zaferler kazanmış bir komutan ya da düveli muazzamaya kafa tutuş bir devlet adamı olarak değil, onların karşısında papaz kaçtı oyununu kaybetmiş bir genel başkan olarak anılacaksınız.”

Türkiye'nin mevcut yönetimle devam etmesinin mümkün olmadığını söyleyen Öztrak, "Ekonomide, dış politikada yaşanan gelimeler bunun en somut göstergeleridir. Pastör Brunson olayı Türkiye'nin yumuşak karnını ve kırılgan ekonomisini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Önce Almanya, ardından da ABD, Türkiye'ye ekonomik yaptırımlar uygulayarak istediğini almıştır” dedi.

Uluslararası Para Fonu'na göre 2019'da Türkiye'nin ödeyeceği dış borç miktarının 225 milyar dolar olduğunu anlatan Öztrak, IMF'nin, 2019'da Türkiye gibi ülkelere net yabancı sermaye girişinin duracağını söylediğini aktardı.

“Şimdi saray yönetimi, suyu kuruyan kuyudan tulumbaya biraz daha su çekebilir miyiz diye Beyaz Saray'ın gözlerinin içine bakıyor” diyen Öztrak, iktidarın izlediği politikalarla sıcak para bağımlısı haline getirilen ve savunmasız bırakılan Türk ekonomisinin, her geçen gün biraz daha kötüye gittiğini ileri sürdü.

‘TELEFONLARININ YENİLENMESİNİ TALEP ETSİNLER’

ABD'ye tepki için kırılan telefonların olduğunu hatırlatan Öztrak, “Bu telefonlardan birini kıran vekillerden bir tanesi Brunson iade edilince, telefonların yenisini istemeye başlamış. Aslında, oynanan senaryoya inanan tüm vatandaşlarımız da bu vekille birlikte saraya gitsinler, telefonlarının yenilenmesini talep etsinler. Nasıl olsa kriz bir tek sarayı etkilemiyor” diye konuştu.

‘İŞSİZLİK FONU İÇİN TBMM'DE GİRİŞİM’

Artan işsizliğe de dikkat çeken Öztrak, İşsizlik Fonu'nun amaç dışı kullanılmasının önlenmesi amacıyla TBMM'de belli girişimlerde bulunacaklarını belirtti:

“Asgari Ücret Komisyonu'nun bir an önce toplanmasını bekliyoruz. Kadroya geçen taşeron işçilere 2020 yılına kadar yapılması öngörülen maaş artışları, bu enflasyon rekorları karşısında tamamen anlamsız kaldı. Bunlar derhal gözden geçirilmelidir. Memur ve emekli maaşlarında yapılacak enflasyon artışları bir an önce yapılmalıdır. Yine 3600 ek gösterge verilmesi sözü verilen kesimler bu düzenlemenin biran önce Meclis'ten çıkmasını bekliyorlar.”

3. HAVALİMANI’NA GETİRİLEN YAYIN YASAĞI

Faik Öztrak, Genel Başkan Yardımcıları Aykut Erdoğdu'nun üçüncü havalimanıyla ilgili açıklamalarına yayın yasağı getirildiğine de değinerek, bu konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Çorlu'da meydana gelen tren kazasıyla ilgili çıkan bilirkişi raporuna da değinen Öztrak, yitirilen canların hesabını sonuna kadar sormaya devam edeceklerini kaydetti.

GÖREVDEN ALINAN BELEDİYE BAŞKANLARI

Öztrak, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Hırsızlık yapan iki belediye başkanını görevden aldığımız için özür diliyorum. Sayın Kılıçdaroğlu'nun bize teşekkür etmesi lazım ben yetişemiyorum.' diye açıklaması oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Öztrak, “Sayın Soylu'nun açıklaması, artık Türkiye'de yargının da yasamanın da yürütmenin de sarayda olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Belediye başkanlarımızın hırsızlık yaptığına dair bir mahkeme kararı Sayın Soylu'nun elinde var mı? Nasıl kalkıp 'hırsızlık yaptıkları için aldım' gibi bir konuşma yapabiliyor, bunu anlayabilmek mümkün değil” yanıtını verdi.

Öztrak, Türkiye'de bir kişi dışında hiçbir seçilmişe hak, hukuk, söz hakkı tanınmak istenmediğini savunarak, “Bu ucube rejimin bugün ülkede neden olduğu sorunlar açık seçik ortada. Enflasyon azmış, ekonomi bitmiş, dış politika çökmüş, 4 ay içinde bu rejim kendi kendini bitirmiş. Bunları artık devam edebilme imkanı kalmamıştır. Bir an önce bu rejim değişmelidir” dedi. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dersim'de HDP ve sendikaların protokol listesine alınmamasına tepki

SONRAKİ HABER

ABD'li gıda tekeli Cargill’in hukuksuz imar planı 11 yıl sonra iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...