Polis, Atatürk büstüne hakaret eden çocuğa tekme attı

Atatürk büstüne hakaret ettiği için gözaltına alınan çocuk polislerce darbedildi. Hakaret eden kişi tutuklandı, polis hakkında soruşturma açıldı.

15 Ekim 2018 16:34
Son Güncellenme Tarihi: 16 Ekim 2018 20:50
Paylaş

Kocaeli'de Mustafa Kemal Atatürk'ün büstü karşısına geçerek hakaret ederken çektiği videoyu sosyal medyada yayınlayan Y.S, polis ekiplerince gözaltına alındı. Y.S'yi gözaltına alan polisler, çocuğu Kemal Atatürk büstü önüne götürüp "Ölürüm Türkiyem" şarkısı eşliğinde tek ayak üzerinde bekleterek asker selamı verdirtti ve kendi kendisine hakaret etmesini söyledi. Cep telefonu ile kayıt altına alınan ve sosyal medyada yayınlanan bu görüntülerde polisin tüm bunların sonunda çocuğa tekme attığı görülüyor.

Polisin Mustafa Kemal Atatürk büstüne hakaret eden çocuğa büst önünde tekme attığı video sosyal medyada yayınlanınca videoya tepkiler de peşi sıra geldi. Gazeteci Barış Yarkadaş Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Atatürkçü bir yurttaş olarak söylüyorum; görüntüdeki gencin Atatürk'e yönelik saygısızlığı ve densizliğinin 'cezası' bu olamaz. Polis, bu gence Nutuk'u verse ve okumasını sağlasa daha faydalı olurdu. Ayrıca, polisin kafasına göre ceza verme yetkisi yoktur" diyerek polisin tutumuna tepki gösterdi. Çocuğu darbeden polis hakkında soruşturma başlatıldı.

ADALET BAKANI VE İÇİŞLERİ BAKANINDAN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Y.S. hakkında soruşturma açıldığını duyurdu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Y.S'nin gözaltına alındığını duyurdu.

GEBZE CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Olayla ilgili Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

“14.10.2018 günü Atatürk büstüne yönelik, hakaret teşkil eden uygunsuz söz ve eylemleri içeren kamera görüntüleri sosyal medyada paylaşılmış ve toplumda infial uyandırmıştır. Olayın Kocaeli ili Dilovası ilçesi, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu bahçesinde bulunan Atatürk büstü önünde meydana geldiğinin tespit edilmesi üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal soruşturma başlatılmış, suç teşkil eden eylemleri gerçekleştiren şüpheli Y.S. ile bu görüntüleri kameraya çeken şüpheli H.Ç. isimli şahıslar, aynı gün yakalanarak gözaltına alınmışlardır.

Her iki şüpheli, 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret' suçundan dolayı, eylemlerine uyan 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun'un 1'inci ve 2'nci maddeleri uyarınca Cumhuriyet Başsavcılığımızca sevk edildikleri Gebze Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce, talebimiz doğrultusunda tutuklanarak, cezaevine gönderilmiştir.

Şüpheliler hakkındaki soruşturma en kısa zamanda tamamlanarak işledikleri suçtan dolayı yetkili ve görevli mahkemeye hitaben düzenlenecek iddianame ile kamu davası açılacaktır.”

TEPKİ ÇEKEN GÖRÜNTÜLERE İLİŞKİN POLİSE SORUŞTURMA

Mustafa Kemal Atatürk 'ün büstü önünde hakaret içeren video çeken bir çocuğa asker selamı verdirterek hakarette bulunan ve tekme atan polis memuru A.Ş. hakkında soruşturma başlatıldı. Polis memuru hakkında ‘hakaret’ ve ‘kasten yaralama’ suçlamalarıyla işlem yapıldığı öğrenildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

70. Frankfurt Kitap Fuarı'ndan notlar

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...