15 Ekim 2018 16:03

Erdoğan: Sözde Adalet Yürüyüşü ile örgütün propagandasını yaptılar

İl Müftüleri toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendinden başka herkesi 'FETÖ'ye destek vermekle suçladı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saray'daki 35. İl Müftüleri Toplantısı'nda konuştu. 'FETÖ'ye değinen Erdoğan'a göre, AKP hükümetleri dışında herkesin 'FETÖ'nün gelişmesinde payı var. Muhalefete de yüklenen Erdoğan CHP'nin, Adalet Yürüyüşü ile 'FETÖ' propanadası yaptığını iddia etti.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

■ 'FETÖ' konusundaki özeleştirimizi açıkça söylemeliyiz. Bu örgütün oluşturduğu tehdidin farkına varılamaması, hepimizin üzerinde hassasiyetle düşünmemiz gereken bir durumdur.

■ 'FETÖ', 1970'lerin ortalarında bünyeye girmiş, 40 yıl boyunca da o bünyede sinsi şekilde büyümüş, palazlanmış, vücudun farklı organlarına bulaşmış habis bir urdur. Örgüt 40 sene içerisinde en güçlü desteği 12 Eylül darbe ile 28 Şubat faillerinden görmüştür.

■ 'FETÖ' ile gerçek anlamda mücadele sadece bizim dönemimizde yapılmıştır. Ama şunu da söyleyeyim, biz de geç kaldık. Bu geç kalışın bedelini de maalesef ödedik. Şayet 17-25 Aralık girişimi sonrası anamuhalefetin engellemelerine rağmen yürüttüğümüz mücadele olmasaydı, emin olun 15 Temmuz'un sonuçları çok daha farklı olurdu.

"SÖZDE ADALET YÜRÜYÜŞLERİ'YLE ÖRGÜTÜN PROPAGANDASINI YAPTILAR"

■ 251 insanımızın şehit olması, 2 bin 193 vatandaşımızın yaralanması, bu şahısların gözlerindeki gaflet perdesini kaldırmaya ne yazık ki yetmedi. Hatta sözde adalet yürüyüşleriyle örgütün propagandasını yapmaya devam ettiler. Millete kurşun sıkanlara 'ana kuzuları' diyerek örgüte kol kanat germeyi sürdürdüler. Diğer taraftan aynı çevreler sadece FETÖ meselesinde değil DEAŞ ve bölücü terör örgütüne yönelik gerçekleştirdiğimiz operasyonlarda da benzer bir tavır takınmışlardır. Biz rotamızı bugüne kadar bu çevrelerin davranışlarına göre çizmedik, çizmiyoruz. Bundan sonra da üç beş kifayetsiz muhterisin eleştirilerine göre politikalarımıza yön vermeyeceğiz.

■ Camilerimizi salt namaz kılıp sonra herkesin dağıldığı, cami kapılarının da kilitlendiği mekanlar haline getirmemeliyiz. Bu, Beytullah'ın şubeleri olan bu mübarek çatılara yapılabilecek en büyük haksızlık olur. Onun için camilerimiz sürekli açık olmalı."

(HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Brunson serbest kalmasaydı, ABD diplomatik personeli çekecekti'

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...