15 Ekim 2018 15:25

AKP döneminde borçluluk oranı 88 kat arttı

AKP döneminde borçlanma oranı 88 kat arttı, her çocuk borçlu olarak dünyaya geliyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Türkiye’de yaşanan ve her geçen gün artan borçluluğa dair bir rapor hazırladı. AKP döneminde borçlanma oranının 88 kat arttığını dile getiren CHP’li Bingöl, Türkiye’de doğan her çocuğun borçlu olarak dünyaya geldiğini söyledi.

Rapora göre, Türkiye’de en yaygın borçlanma biçimi tüketici kredileri. Tüketici kredilerinin meslek gruplarına göre dağılımına ilişkin sonuçlara göre, borçlu kesimin yüzde 64.6’sı ücretli çalışanlardan oluşuyor. AKP iktidara geldiğinde vatandaşın kredi kartı ve tüketici kredisi borcu yaklaşık olarak 6.5 milyar TL iken, bugün bu borç 575 milyar TL’ye çıkmış durumda. Yani AKP’nin iktidar olduğu yıldan bu yana halkın borçlanması tam 88 katına çıktı.

Bugün Türkiye’de toplam 32 milyon kişinin kredi kartı borcu var ve 3 milyon 248 kişi kredi kartı ve/veya bireysel kredi alacakları yüzünden “yasal takipte”. 2002 yılında vatandaşın toplam borcu milli gelirin yüzde 1.8’i kadar iken bu veri 2017 sonunda yüzde 16’nın üstüne çıktı. Rapora göre, Türkiye, kredi kartı borcunu kapatmak için tüketici kredisi kullanan, tüketici kredisi borcunu kapatmak için ise tekrar kredi çeken bir ülke haline getirildi.

AVRUPA ÜLKELERİ ARASINDA İKİNCİ 

Türkiye, Fransa’dan sonra Avrupa ülkeleri arasında kredi kartı kullanımının en yoğun yaşandığı ikinci ülke konumunda. Yapılan harcamalar bakımından da Avrupa üçüncüsü. 

Raporda geliri asgari ücretin altında veya asgari ücretin biraz üzerinde ücret alanların borçlanmasında yaşanan artışa da dikkat çekiliyor. Geliri 0-1000 lirası arasında olanlarda borçlu sayısı 10 kat artarak 4 milyona yaklaşırken, geliri 0-2000 lira aralığında olanlarda ise bu sayı 3.5 kat artarak 7 milyona yaklaşmış durumda.

BORÇLANMA SESSİZLEŞTİRİYOR

Hazırlanan raporda, borçluluğun neden olduğu ekonomik ve siyasal sonuçlar üzerinde de duruldu. Rapora göre, meslek grupları ve ücretler arasındaki farka bakmaksızın artan borçluluk, vatandaşlar üzerindeki ekonomik ve siyasi baskıyı her geçen gün arttırıyor. Borçlanma halk üzerinde sadece ekonomik değil, siyasi etkiler de bırakıyor. Borçluluk sebebiyle, vatandaş ses çıkaracağı, tepki göstereceği durumlarda sessizleşiyor. Borçlandırma ile emekçiler fazla mesaiye, düşük ücretlere, kötü ve baskı altındaki çalışma koşullarına karşı razı ediliyorlar.

SÖMÜRÜNÜN YENİ MERKEZİ: BORÇLANDIRMA

Türkiye’de ana rahmine düşen her çocuğun borçluluk sarmalında olduğunun vurgulandığı raporda, borçluluğun bütün gelir grupları için geçerli bir sorun olduğu belirtildi. Borçlanmayla halkın bugününün değil, geleceğinin de iktidar eliyle denetlenir hale getirildiğ ifade edilen raporda, “Borç yükü altındaki emekçilerin artık değişikliğe ne tahammülü ne de cesareti kalmıyor” dendi. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Köln merkez tren istasyonunda rehine krizi

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanlığı istismar verilerini açıklamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa