15 Ekim 2018 15:09

HDP 20 Ekim’de yerel seçim çalışmalarını başlatacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kayyım atamakla tehdit ettiği HDP,  20 Ekim’de Diyarbakır’da düzenleyeceği çalıştayla yerel seçim çalışmalarını başlatıyor.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 20 Ekim’de Diyarbakır’da “Yerel Yönetimler Çalıştayı” düzenleyecek. Çalıştay, “Türkiye’de Demokratik Yerel Yönetimler Deneyimi” ana gündemi ile gerçekleştirilecek. Çalıştaya, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Kürt siyasetçi Ahmet Türk, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Tevgera Jinên Azad-Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleriyle birlikte milletvekilleri, HDP’nin bileşenlerinin katılması bekleniyor.

YEREL YÖNETİMLERDE KADIN SİSTEMİ

6 oturum planlanan çalıştayda, “Yerel Yönetimler Kadın Sistemi” ve “Demokratik Yerel Yönetimler Modeli ve Politikalar Taslağı” başlıkları üzerine tartışmalar yürütülerek, katılımcıların önerilerine başvurulacak.

KAYYIM POLİTİKALARI TARTIŞILACAK

Tartışma konusu olan bir diğer madde ise AKP hükümetinin DBP’li belediyelere yönelik kayyum politikaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde HDP’yi hedef alarak, “Kayyım atarız” şeklindeki konuşmaları. Bu başlık altında kayyumların politikaları, kilit vurulan kadın ve kültür kurumları, yine kayyımların sembol isimlerin verildiği kurum isimlerini değiştirmesi üzerine tartışmalar yürütülecek. 

DENEYİMLER HDP’YE AKTARACAK

Çalıştayın diğer bir önemli gündemi de Kürt siyasetinin 20 yıllık “Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz” politikasıyla sürdürdüğü belediyecilik deneyimini HDP’ye aktarması olacak. Çalıştayda, bileşenler ve ittifaklarla yürütülecek tartışmalar sonucunda tutum belirlenecek. Son olarak belirlenecek tutum belgesi üzerine tartışmalar yürütülecek, öneriler sunulacak.

YEREL SEÇİM ÇALIŞMALARININ STARTI VERİLECEK

HDP, 2019 yılının Mart ayında gerçekleştirilecek yerel seçim çalışmalarının başlangıcını da çalıştayla birlikte verecek. HDP kulislerine yansıyan bilgilere göre, büyükşehirlerde CHP ve AKP’den oy alabilecek aday profilleri üzerine çalışmaların başladığı yönünde. (MA)

 

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Irkçı afiş: İran, Suriye, Afgan müşteri bu dükkâna giremez, dayak yer

SONRAKİ HABER

Hrant Dink'in arkadaşları: Nefret suçlarıyla yüzleşecek yere gelemedik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...