15 Ekim 2018 14:04

Suriye’ye kapanan kapılar açılıyor

Suriye ile İsrail kontrolündeki Golan Tepeleri arasındaki sınır kapısı 4 yıl sonra yeniden açıldı. (Fotoğraf: Arşiv)

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Suriye ile İsrail kontrolündeki Golan Tepeleri arasındaki sınır kapısı 4 yıl sonra yeniden açıldı. Bu adım Ürdün ile Suriye arasındaki Nasib (Caber) Sınır Kapısı’nın 3 yıl sonra açılmasıyla aynı gün gerçekleştirildi.

Sputnik’in aktardığına göre, Suriye’de 4 yıldır süren savaş nedeniyle kapatılan ve Suriye’nin İsrail kontrolündeki Golan Tepeleri’ne açılan tek sınır kapısı olan Kuneytra Sınır Kapısı 4 yıl sonra yeniden geçişlere açıldı. İsrail, Suriye ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında yapılan anlaşmanın ardından BM gözlemcilerinin sınır kapısından İsrail’in kontrolündeki tarafa geçiş yaptığı ve sınırın Suriye tarafına Suriye bayrağının asıldığı açıklandı.

Bölgedeki Dürzi topluluğunun ileri gelenlerinin de sınır kapısı yakınında toplandığı belirtildi. Suriyeli Al Ikhbariya televizyonuna konuşan Dürzi lider Yusuf Carbu “Bugün zafer günü” diye konuştu. Suriye hükümet güçleri Kuneytra’yı temmuz ayında yeniden ele geçirmişti.

Rus askeri polisi de bölgede konuşlanmış durumda. Moskova, askeri polisinin buradaki BM gücü ile yakından çalışmasının planlandığını duyurmuştu. İsrail, Golan Tepeleri’ni 1967’de işgal etmişti. Bölgede 1974’ten beri ateşkesi gözlemlemek üzere BM gözlemcileri bulunuyor.

ÜRDÜN KAPISI 3 YIL SONRA AÇILDI

Aynı gün Ürdün de, Suriye ile ana sınır kapısı olan Nasib (Caber) Sınır Kapısı’nı 3 yıllık aranın ardından açtı. Ürdünlü yetkililer sınır kapısındaki siyah kapıyı açarken, Ürdün plakalı araçlar Suriye’ye girmek için kuyruklar oluşturdu. Bölgedeki AFP muhabiri insanların sınırı uzun züre sonra ilk kez kullanabildikleri için memnun olduklarını aktardı.

Ürdün Nisan 2015’te sınır kapsının muhalif cihatçı grupların eline geçmesi sonrası kapatmıştı. Sınır kapısının açılması Şam hükümeti güçlerinin temmuzda sınır kapısının kontorlünü yeniden almasının ardından geldi. Suriye ile Ürdün arasında yapılan anlaşmaya göre yolcular ve mallar, sınır kapısından saat 05.00’ten 13.00’e kadar geçiş yapabilecek. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Büyük büyük büyükannenizin tanımayacağı bir şey yemeyin'

SONRAKİ HABER

Derneklere, üyelerini mülki amirlere bildirme zorunluluğu geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa