15 Ekim 2018 07:27

Trump Çin'i seçimlere müdahale ile suçladı

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'in ABD'deki 2016 başkanlık seçimlerine müdahale ettiğini ileri sürdü.

Fotoğraf: Gage Skidmore/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, 'seçimlere müdahale' konusunda Çin'in Rusya'dan 'daha tehlikeli' olduğunu savunarak, Çin'in ABD'deki 2016 başkanlık seçimlerine müdahale ettiğini ileri sürdü. Amerikan CBS kanalına konuşan Trump, Çin'in Rusya'dan 'daha tehlikeli' olduğuna inandığını  belirterek, "Bence Çin de (seçimlere) müdahale etti. Açıkçası, Çin'in daha büyük bir sorun olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Sputnik'in aktardığına göre Rusya'nın 2016 başkanlık seçimlerine müdahale edip etmediği sorusunu yanıtlayan ABD Başkanı, "Seçimlerde bana yardım etmesi için Rusya'ya çağrıda bulunabileceğimi düşünüyor musunuz gerçekten? Bana bir müsaade edin. Bana yardımcı da olamazlardı zaten. Rusya'yı çağırmak. Bu çok saçma" şeklinde konuştu.

Daha önce de ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD için 21. yüzyılın en büyük meselesinin Çin olduğunu savunmuştu. Cuma günkü açıklamasında Bolton, buna gerekçe olarak ise, Çin'in 'uluslararası ilkeleri ihlal ederken ekonomik ve askeri güç inşa edebiliyor olmasını' göstermişti.

ABD İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen ise, çarşamba günkü açıklamasında Çin'in ABD halkının kararlarını etkileyebilmek amacıyla 'öngörülemeyen' bir kampanya yürüttüğünü ileri sürmüş, ancak söz konusu ülkenin ABD seçim sistemlerine henüz bir saldırı düzenlememiş olduğunu kaydetmişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'İşçiler haklıydı' diyen İGA CEO'suna yanıt: Timsah gözyaşları

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...