14 Ekim 2018 20:57

Bavyera seçimlerinde CSU ve SPD kaybetti, Yeşiller ve AfD kazandı

Almanya’nın Bavyera eyaletinde yapılan parlamento seçimlerinde Merkel’in genel başkanlığını yaptığı CDU’nun kardeş partisi CSU hezimete uğradı.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Paylaş

Almanya’nın Bavyera eyaletinde yapılan parlamento seçimlerinde uzun yıllardır bu eyalette iktidarı tek başında elinde tutan, Angela Merkel’in genel başkanlığını yaptığı Hırsitiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin kardeş partisi Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) hezimete uğradı.

Kesin olmayan sonuçlara göre, beş yıl önce yapılan seçimlerde yüzde 47 işe tek başına eyalet hükümetini kuran CSU bu kez ancak yüzde 35,6 oy aldı. Yüzde 12,1 oy kaybı anlamına gelen bu sonuca göre CSU’nun tek başına hükümet kurması mümkün değil.

SPD’NİN HEZİMETİ

Seçimlerin bir diğer büyük kaybedeni ise mecliste ana muhalefet rolü oynayan SPD oldu. Geçen seçimlere göre yüzde 10,9 daha az oy alan SPD bu kez ancak yüzde 9.7 alabildi. SPD yönetimi sonuçları ağır bir yenilgi olarak değerlendirdi.

YEŞİLLER YÜZDE 18,3

Seçimlerin kazananı ise Yeşiller Partisi ile ırkçı Almanya için Alternatif (AfD) partisi oldu. Geçen seçimlere göre oyunu 9,7 artırarak yüzde 18,3’e çıkaran Yeşiller ikinci büyük parti konuma geldi.

Daha önce mecliste temsil edilmeyen ırkçı AfD ise yüzde 11,9 ile eyalet parlamentosuna girdi. AfD böylece Almanya’nın 14 eyaletinde temsil edilmiş oldu. AfD’nin daha fazla oy alması bekleniyordu.

Beş yıl önce yüzde 5 barajını aşmayarak meclis dışında kalan FDP yüzde 5,1 ile yeniden yeni parlamentoda yer alırken muhafazakar çizgideki Hür Seçmenler (FW) grubu da oylarını yüzde 2,6 artırarak yüzde 11,6 oy aldı.

Kamuoyu yoklamalarında barajı aşmasına şans verilmeyen Sol Parti de oylarını yüzde 1,2 artırarak 3,2’ye çıkarırken, 200 sandalyeli yeni meclisin dışında kaldı.

CSU-FW KOALİSYONU MU?

Eyalet Başbakanı Markus Söder, sonuçlanın açıklanmasından sonra ARD televizyonuna yaptığı açıklamada, sonuçların kendileri için ağır bir yenilgi olduğunu söylerken, hükümeti kurma yetkisinin ise kendisinde olduğunu belirtti. Yeni hükümetin büyük bir olasılıkla Söder başkanlığında Hür Seçmenler ile birlikte kurulması bekleniyor.

SEEHOFER’İN DÜŞMANCA POLİTKASI KAYBETTİ

CSU’da yenilginin faturasının asıl olarak partinin başkanı Horst Seehofer’e çıkarılması bekleniyor. Göçmenlere ve sığınmacılara karşı düşmanca bir politika izleyen Seehofer’in özellikle parti tabanında Hıristiyan seçmenlerin bir kısmını Yeşiller’e kaptırdığı yönünde değerlendirmeler yapıldı. İlk analizlere göre CSU, insancıl bir sığınma politikası savunan, liberal özgürlüklerin korunmasını isteyen Yeşiller’e 200 bin oy kaptırdı. Daha radikal bir sığınma politikasının izlenmesini isteyen yine yaklaşık 200 bin CSU seçmeni de AfD’ye oy verdi. Seçimlerin en büyük kaybedenlerinden olan SPD de oylarını asıl olarak Yeşiller’e kaptırdı.

Bavyera’daki sonuçların ülke genelinde yarattığı tartışmanın aynı zamanda Federal İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan Horst Seehofer’e yönelmesi de bekleniyor. Seehofer, pek çok kez açıktan Merkel’in sığınmacı politikasını eleştirmişti. (Köln/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TOFAŞ’ta ‘var’ denilen krizin sonucu: Patrona fırsat, işçiye yoksulluk

SONRAKİ HABER

Yıldız Kenter’in ardından

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa