14 Ekim 2018 19:39

Fas’ta binlerce kişi ‘yolsuzlukla mücadele’ çağrısı yaptı

Fas’ın Kazablanka kentinde binlerce kişi yolsuzluk ve rüşvetle mücadele edilmesini istedi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Fas'ın Kazablanka kentinde düzenlenen gösteride, yolsuzluk ve rüşvetle mücadele çağrısı yapıldı. Fas Kamu Malını Koruma Derneğinin çağrısıyla En-Nasr Meydanı'nda bir araya gelen yüzlerce eylemci, yolsuzluğa karışanların hesaba çekilmesini talep eden sloganlar attı. Eylemde ‘Yolsuzluğa, kamu malını yağmalamaya son verin’ yazılı dövizler taşındı.

Fas Kamu Malını Koruma Derneği Başkanı Muhammed el-Galusi, “Bu eylem rüşvet ve yolsuzlukla mücadele için yapılan toplu bir çağrıdır” dedi.

Yolsuzluk ve kamu malının yağmalanmasının kalkınma ve demokrasi önünde gerçek bir engel oluşturduğunu belirten Galusi, hükümetin rüşvet ve yolsuzlukla mücadele için irade gösterememesini eleştirdi.

Fas Başbakanı Sadeddin el-Osmani, geçen ay yaptığı açıklamada, ülkesinin yolsuzluk nedeniyle modern ve donanımlı 150 hastane inşa etme imkanını kaybettiğini belirtmişti.

Fas'ta yolsuzlukla etkin mücadele için 21 Eylül 2017'de Bakanlar Kurulu kararıyla “Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Komitesi” oluşturulması yönünde bir kararname imzalanmış ve yolsuzlukla mücadele stratejisi için 200 milyon dolar bütçe ayrılmıştı. (Rabat/AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Numan Kurtulmuş’tan IMF açıklaması

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa