14 Ekim 2018 18:07

Glütensiz gıdadaki zam çölyak hastalarını vurdu

Dövizdeki artış glütensiz gıdalara zam olarak yansıyınca; Çölyak hastaları dertle baş başa kaldı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Çölyak hastaları tarafından tüketilen glütensiz besinlerin çoğunun fiyatı, dövizdeki artış nedeniyle yükseldi. Marketlerde birkaç ay öncesine kadar 8,5 TL’ye satılan glütensiz krakerlerin fiyatı 12,5 TL’ye çıktı. Ukrayna’dan ithal edilen greçka ununa ise çuval başına yüzde 30 oranında zam geldi. Glütensiz ekmekler 20 TL civarında satılmaya başlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi de 2 TL’ye sattığı glütensiz ekmeğin fiyatını 4 TL’ye çıkardı.

Çölyak teşhisi konulduğundan beri glütensiz yaşama başladığını belirten Enver Adıgüzel (57), “Şu anda bu ekmekten günde en az 2 tane almak zorundayım ve zorlanıyorum. 2 çocuk babası ve emekliyim. Zam beni zor durumda bıraktı. Zaten yükümüz çok ağır” dedi. Kızı Asya’nın (19) çölyak hastası olduğunu belirten Nalan Kayaoğuz da “Kızımın çölyak hastası olduğunu 15 aylıkken öğrendik. Şu anda üniversite öğrencisi, kampüste glütensiz ürün bulamıyor ve bütün günü aç geçirmek durumunda kalıyor. Ürünlerin pahalılığından etkileniyoruz. Bizim ürünlerimiz ithal olduğu için daha çok etkileniyoruz. En basitinden bir örnekle, aldığımız kraker 8,5 TL’den 12,5 TL’ye çıktı. 2 paket aldığımızda 25 TL’ye geliyor” diye konuştu.

‘DESTEK ARTTIRILMALI’

Çölyak hastalarının glütenli buğday, arpa ve çavdardan yapılmış hiçbir gıdayı tüketmemeleri gerektiğini vurgulayan Ege Çölyakla Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sema Aydoğdu da “Hastalar ürün temininde ciddi sıkıntılar yaşıyordu. Derneklerin kurulmasıyla birlikte ürünler ithal edilmeye başladı. Glütensiz un, makarna, ekmek, gofret, özel çikolata ve cipsine kadar hastalar ulaşabilir hale geldi ama bunların tamamı ithal ürünler ve döviz ile benzeri değişikliklere bağlı olarak doğrudan etkilenen ürünler. Son dönemde döviz kurundaki değişiklikler hepimizi etkiliyor” dedi. Bu yıl bahar aylarında Meclis’te çölyakla ilgili bir komisyon çalışması yapıldığını dile getiren Prof. Dr. Sema Aydoğdu, “Türkiye’nin bütün dernekleri çalışmaya katıldı. Devletin çölyaklılara her ay verdiği 70 TL ile 120 TL arasında verdiği yardım parasının arttırılması önerisi komisyondan çıktı. Bunun bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz” dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ayşe öğretmene hâlâ yanıt yok

SONRAKİ HABER

Gebze'de Evrensel ile dayanışma etkinliği düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa