14 Ekim 2018 16:22

Sezai Temelli’den yerel seçimler için güç birliği çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli: Güç birliği önemli. Tüm muhalefet partilerine çağrımız bu yönde.

Fotoğraf: AA

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Van’da yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bir restoranda basın mensuplarıyla bir araya gelen Temelli, “Güç birliği önemlidir. Tüm muhalefet partilerine çağrımız bu yöndedir. Bütün partilerin kendi siyasi anlayışı vardır ama geldiğimiz noktada bu ülkenin gerçekleri, bütün farklılıklarımızla artık yan yana gelmemize işaret ediyor” dedi.

HDP Van milletvekillerinin de katıldığı programda konuşan Temelli, Türkiye'nin 96 belediyesinin kayyımla yönetildiğini belirterek, kayyım atamalarını eleştirdi.

‘ADAYLARIMIZI BİRLİKTE BELİRLEYELİM’

Yerel seçimlere değinen Temelli, “Adaylarımızı hep birlikte tüm yerel dinamiklerle belirleyelim” dedi.

Temelli, şöyle devam etti:

“24 Haziran'da topyekun muhalefet olarak eksikliklerimizden, stratejilerimizdeki hatalardan dolayı eğer 2. tura bırakamamışsak şimdi gelin bu yerel seçimlerde 2. tur anlayışıyla harekete geçelim ve yerel seçimlerden sonra da ülkenin demokratikleşmesi konusunda güçlü adımlar atalım.”

Sezai Temelli, gazetecilerin seçim ittifakıyla ilgili sorularına ise şu yanıtı verdi:

“Güç birliği önemlidir. Tüm muhalefet partilerine çağrımız bu yöndedir. Bütün partilerin kendi siyasi anlayışı vardır ama geldiğimiz noktada bu ülkenin gerçekleri bütün farklılıklarımızla artık yan yana gelmemize işaret ediyor. Burada parti ayrımı yapmadan halktan, toplumdan, ülkeden yana tavır alan herkesin bu güç birliğini yapması gerektiğine inanıyorum. Eğer bunu yaparsak yan yana gelmeyi sağlayabilirsek, halklarımız bir adayı işaret ediyorsa o en doğru adaydır. O nedenle bırakın halkımız rehberimiz olsun.”

Seçimlerde adayların Yüksek Seçim Kurulunun denetiminden geçtiğini ve aday olamama durumunun ona göre belirlendiğini anlatan Temelli, bir saatliğine de olsa belediyeleri alacaklarını söyledi. (Van/AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fiyata tepki gösterdi, fındık ağaçlarını kesti: Boş dursun daha kârlı

SONRAKİ HABER

“Savaş bütçesi büyüdü, halka düşen pay küçüldü”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa