14 Ekim 2018 11:41

Bursa'da bitmeyen üst geçitler nedeniyle tehlikeli geçişlere tepki

Bursa'da tramvay hattındaki üst geçitlerin tamamlanmaması güvenlik nedeniyle vatandaşların tepkisine yol açıyor.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Bursa'da, İstanbul Caddesi'nde projelendirilen tramvay hattındaki üst geçidin bitmemesi vatandaşların tepkisine yol açıyor. Yaklaşık 3 yıldır devam eden inşaatta, yolun karşısına geçişi de sağlayacak olan üst geçitli durakların tamamlanmaması nedeniyle yayalar, inşaat alanına açılan yaya geçidinden yolun karşısına geçebiliyor.

Bursa Kent Meydanı ile Terminal arasında ulaşımı sağlayacak olan ve 2016'da temeli atılan proje, aradan geçen 2 yıl 10 aylık süreye rağmen tamamlanamadı. 2018 yılının Temmuz ayında bitmesi gereken projenin tamamlanmaması nedeniyle şantiye alanından açılan yollardan geçiş yapan yurttaşlar duruma tepkili.

BİTMEYEN ÜSTGEÇİTLER CAN ALIYOR

Proje boyunca açılan geçici yaya geçitlerinden geçmek isteyen bir kişinin hayatını kaybettiğini ve yetersiz uyarı levhaları yüzünden pek çok trafik kazasının yaşandığını belirten Tamer Oral, zaman zaman polis ekiplerinin riskli bölgelerde nöbet tuttuğunu, ancak bunun bir çözüm olmadığını söyledi. Oral, "Ölümlü kazaların önüne geçmenin en kolay yolu üst geçitli durakları bir an önce açmak. Belki tramvay faaliyete girmedi, ama ilgili güvenlik önlemleri alınarak üst geçitlerin sadece yaya geçidi kısmı açılabilir. Böyle bir iyileştirme yapılırsa hem olası can kaybının önüne geçilir, hem de trafik rahatlar diye düşünüyorum" dedi.

Üst geçitlerin kullanılamamasına tepki gösteren Süleyman Tarakçı ise "Yaklaşık 1,5 yıldır üst geçit inşaatı devam ediyor. Bir an önce açılması vatandaşın güvenliği açısından oldukça önem taşıyor. Oldukça hızlı akan anayol kesilerek trafik lambaları konulmuş. Böyle bir durumda karşıya geçiyoruz. Bizler için çok tehlikeli." dedi.

BELEDİYE 'TAMAMLANACAK' DEDİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise konuyla ilgili olarak yayaların güvenli bir şekilde caddenin karşısına geçmeleri için belirli noktalara bas-geç sinyalizasyon sistemi yerleştirildiğini, raylı sistem hattı üzerinde yer alan 9 yaya üstgeçidinin devam eden proje kapsamında zaman içerisinde tamamlanacağını belirtti.

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suriye'nin kuzeyindeki toz fırtınası Güneydoğu'yu etkiledi

SONRAKİ HABER

Bakan Selçuk'tan EYT açıklaması: Maliyet sürdürülebilir değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa