14 Ekim 2018 10:13

Selma Gürkan: Gözaltı ve tutuklamalar hükümetin yol haritası

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, hükümetin gözaltı ve tutuklamalar ile seçimlere ilişkin yol haritasını ortaya koyduğunu söyledi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Yerel seçimler öncesi hükümetin siyasi baskılarda ısrarcı olacağı tespitinde bulunan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, "Ülke genelinde yürütülen operasyonlarla yapılan gözaltı ve tutuklamalar, hükümetin yol haritasını ortaya koymuştur” dedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 9 Ekim’de başlatılan iki ayrı soruşturma kapsamında, 9 kentte aralarında siyasetçi ve gazetecilerin de olduğu yaklaşık 200 adrese baskın düzenlendi. Hakkında arama kararı çıkartılan 141 kişi gözaltına alındı. Adliyeye çıkarılan 25 kişi tutuklanırken, 115 kişi serbest bırakıldı. Operasyon kapsamında gözaltına alınan 8 gazeteci yaptıkları haberler ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) faaliyetlerine katılmakla, siyasetçiler ise siyasi faaliyetleriyle suçlandı.

Yürütülen soruşturmanın hukuksuzluğuna dikkat çeken Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, operasyonların hükümetin yol haritası olduğunu söyledi.

‘SİYASİ BASKI KOŞULLARINDA SEÇİM HAZIRLIKLARI’

Siyasi iktidarın ekonomik krizin tüm yükünü işçi, emekçi ve tüm halka fatura etmeyi amaçlarken aynı zamanda tek adam, tek parti yönetimine dayanan iktidarını rahatça yürütebilmek için de siyasi baskının dozunu giderek arttırdığını vurgulayan Gürkan, AKP hükümetinin ekonomik kriz ve siyasi baskı düzeni koşullarında yerel seçim hazırlıkları yaptığını belirtti.

"ERDOĞAN'IN KAYYIM AÇIKLAMASI SEÇİLMİŞLERİN TANINMAYACAĞININ İŞARETİ"

Diyarbakır merkezli operasyonlara tepki gösteren Gürkan, “Erdoğan, yerel seçimlerden aylar önce HDP’yi işaret ederek, belediye seçimlerini kazansalar bile kayyım atayacaklarına dair yaptığı skandal açıklamayla yerel seçim sürecini nasıl yürüteceklerinin mesajını vermiş oldu. Bu açıklama esasında Erdoğan tarafından makbul görülmeyenlerin, seçilmiş olsalar bile tanınmayacağı anlamına gelmekte ve seçimleri de gereksiz hale getirmektedir. Erdoğan’ın konuşmasının hemen sonrasında ülke genelinde yürütülen operasyonlarla yapılan gözaltı ve tutuklamalar hükümetin yol haritasını ortaya koymuştur” dedi.

‘İKTİDARIN İŞİ KOLAY OLMAYACAK’

“Hak isteyen işçi, emekçi, iktidarın politikalarını eleştiren, onaylamayan siyasetçi, barış isteyen savaş karşıtları bu saldırılardan nasibini almakta” diyen Gürkan, “Hükümet, ekonomik krizi, yükünü halkın sırtına yıkarak atlatma, iktidarını pekiştirmek için siyasi baskılarda, hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırılmasında ve savaşçı ve yayılmacı dış politikada ısrar edeceğini göstermektedir. Ancak iktidarın işi o kadar kolay olmayacaktır, bu gidişatı durduracak olan mücadele eğilimleri de kendisini göstermektedir” diye belirtti.

Tüm bu tablo karşısında demokrasi ve barış güçleri açısından yerel seçimlerin demokrasi ve özgürlükler mücadelesinin bir parçası olarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Gürkan, “Mücadele de bunun üzerinden yürümeli” dedi. (MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bitlis'teki Doyumlu'da 1 günlük sokağa çıkma yasağı

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...