14 Ekim 2018 07:54
Son Güncellenme Tarihi: 14 Ekim 2018 18:24

İngiltere, Fransa ve Almanya'da ‘Kaşıkçı’ çağrısı

İngiltere, Fransa ve Almanya ortak yazılı açıklama yaptı: Suudi hükümetinin tam ve ayrıntılı bir cevap vermesini bekliyoruz.

Fotoğraf: Onur Çoban/AA

Paylaş

İngiltere, Fransa ve Almanya Dışişleri Bakanları, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ortadan kaybolmasına ilişkin ortak açıklama yayımlayarak, Suudi Arabistan hükümetini olayla ilgili ‘tam ve ayrıntılı bir cevap’ vermeye çağırdı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian ve Alman mevkidaşı Heiko Maas, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili ortak yazılı açıklama yayımladı.

İfade ve basın özgürlüğü ile gazetecilerin korunmasının İngiltere, Fransa ve Almanya için kilit önemde öncelikler olduğu belirtilen açıklamada, “2 Ekim'den bu yana ailesinin irtibatı kaybettiği Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması olayı aydınlatılmalıdır.” denildi.

İngiltere, Almanya ve Fransa'nın, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in olayla ilgili dile getirdikleri kaygıları paylaştıklarına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu olayı son derece ciddiyetle ele alıyoruz. Gerçekte ne olup bittiğinin ortaya çıkarılması ve -varsa- Cemal Kaşıkçı'nın ortadan kaybolmasının sorumlularının teşhis edilmesi ve bunlardan hesap sorulmasını temin için inanılır bir soruşturmaya ihtiyaç var. Suudi Arabistan ve Türkiye'nin bu konuda ortak gayretlerini teşvik ediyoruz ve Suudi hükümetinin tam ve ayrıntılı bir cevap vermesini bekliyoruz. Bu mesajı doğrudan Suudi makamlarına da ilettik.”

ABD'Lİ ESKİ DİPLOMAT: KAŞIKÇI'NIN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNE İNANIYORUM

ABD'li eski diplomat Ann Wright, kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı için gece geç saatlerde Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu önüne gelerek açıklamalarda bulundu. Hayatına aktivist olarak devam eden Wright, "Kaşıkçı'nın öldürüldüğüne inanıyorum. Suudi Arabistan gazetecilerin öldürülmesine son vermeli" dedi.

Davetli olduğu bir konferans için bir süredir İstanbul'da bulunan, ABD'li eski diplomat Ann Wright, ülkesine dönmeden önce gece geç saatlerde elinde Cemal Kaşıkçı'nın fotoğraflarının bulunduğu dövizlerle Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu önüne gelerek, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ülkesi ABD'nin Irak'ı işgali nedeniyle 16 yıllık diplomatlık hayatını noktalayarak, aktivist olan Ann Wright, kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbetine dair Türk basınına değerlendirmelerde bulundu.  

'ÖLDÜRÜLDÜĞÜNE İNANIYORUM'

Ann Wright, Kaşıkçı'dan, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamamasının uluslararası bir rahatsızlık oluşturduğunu ve  kayıp gazetecinin öldürüldüğüne inandığını ifade ederek,  "Eski bir diplomat olarak bir konferans için İstanbul'a geldim. Değerli bir gazeteci olan Cemal Kaşıkçı için bu gece buradayım. Ona olanlardan bütün dünya rahatsız. Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğüne inanıyorum. Bu korkunç cinayet nedeniyle buraya gelip bunları söylemek istedim. Suudi Arabistan yönetimi, gazetecilerin öldürülmesine son vermeli, Yemen'de yüzlercesi gerçekleşen insan ölümlerine son vermeli" dedi.

'SUUDİ YÖNETİMİ YAPTIKLARINA SON VERMELİ'

Eski diplomat Wright, "Burada bir araştırma yapılıyor, tamamlanacak ve bize bir şeyler söylenecek. Burada görev yapan gazetecilerin taşıdığı genel kanı da onun öldürüldüğü yönünde. Yapılan araştırmalardan kesin bir sonuç çıkmadı, ancak şu ana ortaya çıkan tabloya göre Kaşıkçı'nın Konsolosluk'ta öldürüldüğünü düşünüyoruz. İnsan hakları savunucularının ayağa kalkması gerekiyor. Özgürlük için, gazetecilerin özgürlüğü için sesimizi yükseltmemiz gerekiyor. Suudi yönetimi yaptıklarına artık bir son vermeli" diye konuştu.

RİYAD'DAN 'KAŞIKÇI' YANITI: AYNI ŞEKİLDE YANIT VERİRİZ

Öte yandan Suudi Arabistan, ABD Başkanı Donald Trump'ın kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'yla ilgili yaptığı açıklamalara yanıt verdi. Riyad'dan yapılan açıklamada, Trump'ın 'tehditlerinin' reddedildiği belirtilirken, atılacak herhangi bir adıma aynı şekilde yanıt verileceği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, NBC'ye verdiği röportajda Kaşıkçı'nın kaybolmasının arkasında Suudi yetkililerin olduğu kanıtlanırsa 'ciddi cezalar' verileceğini belirtmişti. Trump konuşmasında Suudi Arabistan'ın iddiaları kesin bir şekilde yalanladığını da vurgulamıştı.

FAS'TAN KAŞIKÇI İÇİN BAĞIMSIZ SORUŞTURMA ÇAĞRISI

Fas Ulusal Basın Sendikası, Suudi Arabistan'a, Washington Post Yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasına ilişkin bağımsız bir soruşturma açılması çağrısında bulundu.

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, Kaşıkçı'nın resmi işlemler için ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra geri çıkmadığı ve şimdiye kadar da kendisinden haber alınamadığı belirtilerek, sendikanın bu durumdan ciddi endişe duyduğu vurgulandı.

Açıklamada, Suudi Arabistan'a gazeteci Kaşıkçı'nın kaybolmasına ilişkin bağımsız bir soruşturma açılması çağrısında bulunuldu.

SUUDİ ARABİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE GÖSTERİ ÇAĞRISI

Öte yandan sendika, ülkedeki tüm gazetecilere 25 Ekim'de Suudi Arabistan'ın Rabat Büyükelçiliği önünde düzenlenecek gösteriye katılmaları çağrısı yaptı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sakaryaspor-Amedspor karşılaşmasında Amedsporlu futbolculara saldırı

SONRAKİ HABER

Akdeniz'de 5.4 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa