13 Ekim 2018 17:24

EMEP: Brunson siyasi karar sonucu tahliye edildi

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan: Brunson davasında da gizli pazarlıkların yapılmış olması muhtemel. 

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson’un tahliyesine ilişkin gelişmeleri Evrensel’e değerlendiren EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, kararın yargı bağımsızlığı ile değil siyasi karar sonucu verildiğine dikkat çekti.

'FETÖ' ile 'PKK' adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada hakkındaki adli kontrol hükümleri kaldırılan ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson  hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Brunson, kararın ardından Türkiye’den ayrılırken konuya ilişkin tartışmalar ve soru işaretleri gündemdeki yerini koruyor. Brunson davasındaki gelişmeleri Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan Evrensel’e değerlendirdi.

‘YARGI ÜZERİNDEKİ SİYASET VESAYETİNİ GÖSTERİYOR’

Gürkan, Rahip Brunson’ın tahliyesinin yargının üstündeki siyaset vesayetini göstermesi bakımından çarpıcı olduğunu ifade etti. Yargının siyasetin emrine girdiğini uzun süredir ifade ettiklerini ve eleştirileri paylaştıklarını belirten Gürkan, Brunson davasından önce gazeteci Deniz Yücel davasında da siyasi hesaplaşma adına hukuksuz bir yargılamanın yapıldığını ve siyasi bir uzlaşı ile de Yücel’in serbest bırakıldığını hatırlattı. Brunson davasında da gizli pazarlıkların yapılmış olmasının muhtemel olduğunu kaydeden Gürkan, bu pazarlıkların halkların hayrına pazarlıklar olmadığını, Ortadoğu’daki paylaşım kavgasına yönelik bir pazarlık olabileceğini ifade etti. 

‘SİYASİ PAZARLIKLARA BAĞLI SÖYLEMLERİ DE DEĞİŞİYOR’

Brunson davasındaki gelişmeler değerlendirildiğinde bunun AKP hükümeti yetkilerinin ilk çark edişi olmadığını ifade eden Gürkan, “Deniz Yücel ile ilgili e çok şey söylediler. Brunson’a yönelik de “ajan”, “teröristlere yardım ediyor” gibi ifadeler kullanıldı ama şimdi ‘Sayın Brunson’ oldu. Bununla ilk defa karşılaşmıyoruz. Siyasi pazarlıklara bağlı olarak söylemleri de değişmekte” dedi.

‘KARAR SİYASİDİR’

Demokrasinin önemli göstergelerinden birinin yargının bağımsızlığı olduğunu vurgulayan Gürkan, Türkiye’nin bu açıdan demokrasinin önemli göstergelerinden birine sahip olmadığını belirtti. Brunson’ın yargının bağımsız karar vermesiyle tahliye edildiğinin söylenemeyeceğini, tahliyenin siyasi karar neticesinde gerçekleştiğine dikkat çeken Gürkan şunları söyledi: “Bugün yüzlerce muhalif siyasetçi, gazeteciler gizli tanıklarla yargılanmakta. Yıllarca cezaevlerinde tutulmaktadır. Bu yargının içinde bulunduğu durumu göstermesi bakımından önemli. Kaldı ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçilmiş olsa bile HDP’yi işaret ederek kayyım atayacakları yönündeki mesajından sonra da HDP’ye yönelik operasyonlar yargının nasıl işlediğini göstermekte”. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Londra’da ıkçılara karşı öfke

SONRAKİ HABER

Pendik'te silahlı saldırı: Aynı aileden 3 kişi öldü, 1 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa