13 Ekim 2018 10:00

Finlandiya’da sahipsiz kediler için #MIAUtoo kampanyası

Finlandiya Hayvan Hakları Derneği (SEY), sahipsiz kedilerin yaşam koşullarına dikkat etmek için ülke çapında #MIAUtoo kampanyasını başlattı.

Afiş: #Miautoo

Paylaş

Murat KUSEYRİ

Finlandiya Hayvan Hakları Derneği, (SEY) sahipsiz kediler için #MIAUtoo etiketiyle kampanya başlattı.

Finlandiya’da yılda ortalama 20 bin kedinin sahipsiz kaldığını ve ülkede bir kedi krizi yaşandığını belirten SEY, kampanyanın başlatılması nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada “Sorunun özü kedilerin düşük değerde görülmesi. Eğer bir kedi kaçarsa yerine yeni bir evcil hayvan almak kolay” denildi.

SAHİPSİZ KEDİLERİ ACIMASIZ BİR GELECEK BEKLİYOR

Sahipsiz ve kısırlaştırılmayan kedilerin sokaklarda serbestçe dolaşmalarının kedilerin çoğalmasına neden olduğu belirtilen açıklamada “Sahipsiz kedileri acımasız bir gelecek bekliyor. Bazıları doğada açlıktan ve soğuktan ölüyor. Yaklaşık 10 bin civarında kedi sokaklardan toplanarak kedi evlerine teslim ediliyor. Ancak bunların sadece onda biri sahipleri tarafından geri alınıyor. Çoğunluğunun yaşamlarına vahşileştikleri, hasta oldukları ya da yer olmadığı için son veriliyor” ifadelerine yer verildi.

KEDİ KRİZİ PATLADI

SEY’in hayvanların sağlığından sorumlu şefi Kati Pulli, Finlandiya Haber Ajansı Yle’ye “Bu yıl kedi krizi patladı. Sahipsiz kedilerin sayılarında bir artış var. Doğaya bırakılan kedilerden çoğu SEY’in gönüllü bakım merkezlerine getiriliyor” açıklamasını yaptı.

Pulli, SEY’in bakım merkezlerine getirilen kedilerin bazılarına yeni sahip bulduklarını ama çoğunluğunu yer sıkıntısı ve hastalık nedeniyle öldürmek zorunda kaldıklarını söyledi.

SEY, #MIAUtoo kampanyası sayesinde sahipsiz kedilerin durumlarını kamuoyuna duyurmayı ve sahipsiz kedilerin bakımı için kaynak yaratmayı amaçlıyor.

SAHİPSİZ KEDİLER İÇİN BAĞIŞ KAMPANYASI

Bu amaçla ülke çapında bir bağış kampanyası başlattı. Toplanan paralar sahipsiz kedilere yeni bir ev bulmak ve sahipsiz kediler hakkında halkı bilgilendirmek ve kedilerin sağlık sorunlarının çözümü için kullanılacak.

En küçük bir bağışın bile önemli olduğunu söyleyen Pulli, “Sadece 50 avroluk bir bağış bir kediyi tedavi etmek ve böylelikle ona yeni bir ev bulmak için verdiğimiz çabaları kolaylaştırır” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Van'da 3’ü muhtar 15 kişi tutuklandı

SONRAKİ HABER

Pendik'te silahlı saldırı: Aynı aileden 3 kişi öldü, 1 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa