13 Ekim 2018 09:25

Facebook: 30 milyon kullanıcının hesabı hacklendi

Facebook, tarihindeki en büyük siber saldırıyı yaşadığını açıklayarak, hackerların yaklaşık 30 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığını duyurdu.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Facebook, 30 milyon kullanıcıya ait olan hesapların bilgisayar hackerları tarafından hacklediğini itiraf etti. Yapılan açıklamada şirket tarihindeki en büyük siber saldırının yaşadığını belirterek; 'Sistemde bulunan bir güvenlik açığından faydalanan hackerların yaklaşık 30 milyon Facebook kullanıcısının telefon numarası ve e-posta adreslerine ulaştı' ifadesine yer verdi.

Saldırganlar, 14 milyon kullanıcının ise nerede yaşadıkları, ilişki durumları ve inançlarının ne olduğuna dair bilgiye erişti. Saldırıya uğrayan 1 milyon kişinin ise bilgilerine ulaşılamadığı belirtildi.

INSTAGRAM VE WHATSAPP ETKİLENMEDİ

Facebook firmasına ait Messenger, Instagram, WhatsApp, Oculus, ödemeler ve reklam hesaplarının saldırıdan etkilenmediği aktarılan açıklamada, "Şu anda biliyoruz ki bizim düşündüğümüzden daha az insan etkilendi" ifadeleri yer aldı.

FACEBOOK MESAJ YOLLAYACAK

Facebook hesap bilgileri çalınanlara mesaj atacak Facebook, önümüzdeki günlerde saldırıdan etkilenen 30 milyon kullanıcısına mesaj yollayacağını duyurdu.

Şirket, FBI, Federal Ticaret Komisyonu ve İrlanda Veri Koruma Komisyonu ile iş birliği içerisinde olduklarını ve kullanıcı veri güvenliğinin birinci öncelikleri olduğunu bildirdi. Facebook, saldırının tüm detaylarının hala araştırıldığını ve bilemedikleri konular olduğunu ifade ederken, ana saldırı ile ilişkili "küçük boyutlu" saldırılar da beklediklerini açıkladı.

İrlanda Veri Hakları Kurumu ise, "Facebook’un bugünkü duyurusu milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel verilerinin saldırının failleri tarafından alındığını doğrulandığını gösteriyor" şeklinde açıklamada bulundu. Öte yandan halen saldırıyı kimin yaptığı, belli ülke veya kişilerin mi hedef alındığı bilinmiyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Himalaya Dağları'nda en az 9 dağcı yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa