Diljen Ronî’den yeni albüm: Xewna Derew

Müzisyen Diljen Ronî, yeni albümü Xewna Derew (Yalan Rüya) ile müzikseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

12 Ekim 2018 19:59
Paylaş

Müzisyen Diljen Ronî yeni albümü Xewna Derew (Yalan Rüya) ile müzikseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Pop rock tarzıyla müzikseverlerle buluşacak albümde Mehmet Erdem, Ebru Yaşar, Koray Avcı gibi ünlü isimlerin aranjörlüğünü üstlenen Alper Atakan, albüme ismini veren Xewna Derew şarkısının aranjörlüğünü yaptı. Diğer şarkıların arenjesi ise müzisyen Ayhan Orhuntaş’a ait.

Albümdeki 9 şarkının 5’inin sözlerini, 7’sinin bestesini yapan Diljen Ronî albümde Koma Wetan’dan Kerem Gerdenzerî’nin Sînê şarkısını yorumladı. Ayrıca Hozan Dilgeş’in müziğini yaptığı Cigerxwîn’in şiiri olan “Ez û Yar” (Ben ve Yar) adlı eserini yeniden seslendirdi. Kom Müzik etiketiyle müzikseverle buluşacak albümün oluşum aşamasını anlattığı bir video hazırlayan Ronî, biz çalarken de söylerken de çok keyif aldık” diyor.

Diljen Ronî, bir süre önce Klasîkên Kurdî (Kürtçe klasik) ezgileri derlediği Çile albümüyle müzikseverlerin karşısına çıktı. Ronî’nin üçüncü albümü Çile, Kürtçe ilk dijital albüm olma özelliğini taşıyor. Albüm, yayınladığı mevsimden dolayı adını Kürtçe’de ‘kış’ anlamına  gelen “Çile”den aldı. Ronî, daha önce sırasıyla Çend Gotinên Evînê (Aşka Dair Birkaç Söz) ve Du Demsal (İki Mevsim) isimli albümleri çıkarmıştı. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İsveç’den kürtaj mağduru El Salvadorlu kadına ödül

SONRAKİ HABER

Bolivya'da askerin saldırılarını soruşturmadan muaf tutmak için kararname çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa