12 Ekim 2018 18:39

Çay üreticisine ürünü karşılığında özel sektörden fahiş fiyattan çay!

Özel sektörün üreticiden aldığı yaş çayın bedelini kuru çay olarak ödemesine Derepazarı Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Albayrak tepki gösterdi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Gençağa KARAFAZLI
Rize

Doğuş Çay gibi, çayda özel sektörünün baş aktörü pozisyonunda olan bir firmanın dahi yaş çay ödemesinin önemli bir kısmını kuru çay olarak yaptığına dikkat çeken Albayrak sorunun bununla bitmediğini belirterek şunları söyledi: “Firma, karşılığında kuru çay verdiğinin dışında kalan kısmı için üreticiye Çaykur’un verdiği fiyattan ödeme yapıyor. Ne var ki bunu da 1 yıl vadeli yapıyor. 100 kilogram yaş çaya 8 kilogram kuru çay veriliyor. Böylece kuru çayın kilosu müstahsile 28 TL’den satılmış oluyor. Hiçbir markette çayı bu fiyata satmayan firma, nasıl oluyor da müstahsilin alacağına karşılık fahiş fiyattan çay satıyor”.

KORSAN ÇAYCILARA TEDBİR ALINSIN

Kamyon üzerinde kantar kurarak yaş çay alımı yapan korsan çaycıların ise çay sektörünün müstahsil açısından önemli bir sorunu haline geldiğini kaydeden Albayrak, “Yasadışı şekilde kayıtsız olarak vatandaşın çayını alıyorlar. Kayıtlı olmadığı için vatandaş destekleme priminden mahrum kalıyor.” diye konuştu.

Albayrak, korsan çaycılara önlem alınmasını istedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Denizli’de halkın yayla suyu tepkisi sürüyor

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa