12 Ekim 2018 16:21

Papa, istismarı örtbas eden Başpiskoposun istifasını kabul etti

Katoliklerin lideri Papa Franciscus, ABD'de binden fazla çocuğa dönük istismarı örtbas eden Kardinal Donald Wuerl’in istifasını kabul etti.

Paylaş

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, ABD'nin Pennsylvania eyaletinde yüzlerce Katolik rahibin binden fazla çocuğa cinsel istismarda bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından, geçmişte bununla ilgili davayı örtbas ettiği belirtilen Kardinal Donald Wuerl’in istifasını kabul etti.

Vatikan'ın resmi haber sitesi Vatican News'de yayımlanan habere göre, Papa Franciscus, Washington Başpiskoposu Kardinal Wuerl’e hitaben bir mektup yazarak istifasını kabul ettiğini bildirdi.

Mektupta, Wuerl'in istifa talebinin 21 Eylül'de kendisine ulaştığını belirten Papa, Kardinalin istifasını asil bir davranış olarak niteledi ve kendisiyle gurur duyduğunu söyledi.

Wuerl’in bu şekilde ‘ilahi projeyi’ kişisel herhangi bir projenin önünde tuttuğunu kanıtladığı değerlendirmesinde bulunan Papa, 77 yaşındaki Wuerl’den yerine halefi atanana kadar Başpiskoposlukta yönetici olarak kalmasını istedi.

ABD'DE BİNDEN FAZLA ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMAR

ABD'nin Pennsylvania Başsavcısı Josh Shapiro, iki yıllık bir soruşturmanın ardından çocuklara yönelik cinsel istismarların, Pennsylvania ve Vatikan'daki kıdemli kilise yetkililerince ‘sistematik’ bir şekilde örtbas edildiği sonucuna ulaştıklarını söylemişti.

Tahkikat jürisi ise 300'den fazla rahibin 1950'lerin ortalarından beri çocukları istismar ettiğini belirterek, Roma Katolik Kilisesine bağlı yüzlerce rahibi binden fazla çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlamıştı.

Jüri, raporunda bazı kayıtların kaybolduğunu ve cinsel istismar kurbanı bazı çocukların konuşmaktan korktuğu için tacize uğrayanların sayısının çok daha yüksek olduğuna inandığını kaydetmişti.

İstismara uğrayanların çoğunun erkek çocuklar olduğuna dikkati çeken jüri, tecavüze kadar uzanan her türlü cinsel taciz olayına rastlandığını ifade etmişti.

Washington Başpiskoposu Kardinal Wuerl’in de Pennsylvania eyaletindeki Pittsburg'da piskoposluk yaptığı dönemde çocuk istismarlarını örtbas ettiği belirtiliyor. (Vatikan/AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD'nin en iyi silah müşterileri Doğu ve Batı Avrupa ülkeleri oldu

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa