12 Ekim 2018 14:51

Londra’da 10 Ekim anması: Bu şekilde bitirilmesine izin vermeyeceğiz

10 Ekim Ankara Katliamı davası avukatı: Davanın bu şekilde bitirilmesini kabul edemeyiz. Devletin rolünü açığa çıkarma çalışmalarımız sürecek.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

10 Ekim Ankara Katliamı'nın 3. yıldönümünde Tottenham’daki Kuzey Londra Toplum Merkezi’nde anma toplantısı yapıldı. Kalabalık bir katılımın olduğu ve DAY MER Yönetim Kurulu üyesi Arif Bektaş’ın yönettiği toplantıya 10 Ekim Davası Avukat Komisyonu Üyesi Avukat Erkan S. Ünüvar konuşmacı olarak katıldı. 

‘MAHKEME SUNULAN DELİLLERİ DİKKATE ALMADI’

Avukat Erkan S. Ünüvar da dava süreciyle ilgili bilgiler verdi: “Olayın ertesinde ilk toplandığımızda Türkiye’nin en büyük davası olacağını öngörmüştük. Deliller üstünkörü toplandığına şahit olduk. Bundan dolayı sonucun nasıl olacağını da kestirebiliyorduk. Bizim stratejimiz devletin bu saldırıdaki rolünü açığa çıkarmaktı. Çünkü başkent Ankara’da böylesi büyük organize bir saldırının devlet desteği olmaksızın olması mümkün değildi. Bu davanın asıl faillerinin siyasi iktidarla bağlantılı olduğunu öngördük. İkinci bir nokta da biz yargılananları devlete karşı değil insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu savunduk. İnsanlık suçun zaman aşımına uğraması mümkün olmayacaktı. Ne yazık ki mahkeme bu başvurumuzu es geçti. Üçüncüsü sanık sandalyesindekileri gerçek faillerin ancak bir kısmı olduğunu söyledik. Öbür türlü gerçek failler ortaya çıkacaktı. İddianame açıklandığında suçun oluşmasında kameralara yakalanan x ve y diye tanımlanan kişiler vardı. Bu kişiler ileri teknolojiye rağmen saptanmadı. Bunun bilinçli bir karartma çabası olduğunu süreç içinde gördük. Ayrıca savcılık sanıkların geçmiş davalarına bile bakmamış. İddianame saldırıyı 5-6 bir arkadaşın eylemi gibi gösteriyordu."

IŞİD ÖRGÜTLENMESİ DEVLETİN DOSYALARINDA

Zanlıların devlet tarafından takip edildiğini ancak herhangi bir girişimde bulunulmadığını ifade eden Ünüvar, "Ankara Katliamı öncesinde Antep düğün katliamında önceden müdahale edilseydi, pek çok olay önlenebilirdi. Sanıklara her ne hikmetse önceki suçlularından dolayı bir şey yapılmıyor. Antep’teki IŞİD örgütlenmesi devletin dosyalarında olmasına karşın hiçbir şey yapılmamış" dedi.

Avukat Erkan S. Ünüvar, mahkemenin davayı hızla karara bağlamasına da tepki gösterdi: "Davadaki 9 sanık hakkında rekor ceza, asıl failleri saklamaya yönelikti. Mahkeme iddianameye sadık kaldı ve bizim başvuru sunduğumuz delilleri dikkate almayarak bir an önce davayı bitirmek istedi. Davanın bu şekilde bitirilmesini kabul edemeyiz. Bu dosyalardaki devletin rolünü açığa çıkarma çalışmalarımız sürecektir.” (Londra/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Tutarlı tarım politikası izlenmezse Türkiye’yi kıtlık bekliyor’

SONRAKİ HABER

RTÜK'ten üyesine saldırıya kınama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...