11 Ekim 2018 19:54

'Cemal Kaşıkçı'nın ne zaman öldürüldüğünü biliyoruz' iddiası

Middle East Eye internet sitesinde yer alan iddiaya göre Kaşıkçı, 2 kişi tarafından öldürülmeden önce Başkonsolos’un odasından sürüklenerek çıkarıldı.

Fotoğraf: Onur Çoban/AA

Paylaş

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na girdiği 2 Ekim’den bu yana kendisinden haber alınamayan Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili yeni iddialar ortaya çıktı.

Middle East Eye (MEE) sitesinde David Hearst’ın soruşturmaya yakın bazı kaynaklara dayandırdığı haberine göre Kaşıkçı 2 kişi tarafından öldürülüp vücudu parçalara ayrılmadan önce Başkonsolos’un odasından sürüklenerek çıkarıldı. ABD’li eski bakan, Kaşıkçı olayı nedeniyle Suudi Arabistan’daki rolünü askıya aldı

Sputnik’in isimsiz bir Türk bir yetkiliye dayandırdığı iddiaya göre yetkili:, “Kaşıkçı’nın ne zaman öldürüldüğünü biliyoruz, hangi odada öldürüldüğünü ve cesedinin parçalanmak üzere hangi odaya götürüldüğünü de biliyoruz. Adli tıp ekibi —binaya girmelerine izin verilirse- nereye bakacaklarını çok iyi biliyor” dedi.

Yine kaynağın aktardığına göre Kaşıkçı 2 Ekim Salı günü konsolosluğu arayıp gelmesine gerek olup olmadığını sordu ve belgelerinin hazır olduğunu öğrendi, kendisine 13.00 için randevu verildi. Bu konuşmadan yarım saat önce de konsolosluktaki Türk çalışanlar genelde 1 saat süren öğle yemeği molasındaydı. Fakat ‘üst düzey bir diplomatik toplantı’dan ötürü yemekten dönmemeleri ve tüm öğleden sonra izin yapmaları istendi.

‘UYUŞTURMAYA ÇALIŞTILAR’

Suudi bir kaynağın Reuters ajansına verdiği demeçte, konsolosluğun içinde Kaşıkçı’ya ilaç vermeye çalışıldı, bu girişim aşırı dozla sonuçlandı.

Bir kaynak da Suudilerin binadan ayrılırken güvenlik kameralarının bulunduğu odadan tüm sabit diskleri yanlarında götürdüğü bilgisini paylaştı.

Bu arada diğer bir Türk kaynak, Başkonsolos’un 3 gündür evinden ayrılmadığını ve tüm randevularını iptal ettiğini söyledi. Kaynağa göre Türk polisi, konutunu ve konsolosluğa kayıtlı tüm araçları incelemek için güvenli bir yere götürmek istiyor, ancak Suudiler buna izin vermiyor.

Hürriyet’ten Abdulkadir Selvi ise, dün, Kaşıkçı ile ilgili ortaya çıkacak belgenin bir ses kaydı olacağını ima etmişti. (MEDYA SERVİSİ)

KAŞIKÇI İÇİN WASHİNGTON POST ÖNÜNDE EYLEM YAPILDI

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Başkanı Nihad Awad, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbetiyle ilgili olarak, “Onun artık hayatta olmadığına inanmak istemiyorum. Bir cevaba ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bu sebepble Suudi yetkililer yaşadığına dair bir delil göstermeli.” dedi.

ABD’nin en önemli Müslüman sivil toplum kuruluşlarından CAIR, Suudi gazeteci Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasına dikkati çekmek amacıyla Kaşıkçı’nın da yazdığı Washington Post gazetesi önünde basın açıklaması yaptı.

Amerikalı Müslümanlar olarak Donald Trump yönetimine çağrıda bulunduklarını dile getiren Awad, Kaşıkçı’nın ABD’de yaşadığını, Amerikan medyasında yazdığını ve söz konusu iddiaların ABD tarafından ciddi şekilde araştırılması gerektiğini vurguladı.

Awad, Kaşıkçı’yı 25 yıldır tanıdığını ve kendisini muhalif bir kimlikle değil, sorunları analiz etmeyi seven ve susturulmuş kişiler için konuşan iyi bir gazeteci olarak bildiğini belirtti.

Kaşıkçı’nın öldüğüne yönelik haberleri kabullenmek istemediğini ifade eden Awad, “Onun artık hayatta olmadığına inanmak istemiyorum. Bir cevaba ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple Suudi yetkililer yaşadığına dair bir delil göstermeli.” şeklinde konuştu.

ABD Temsilciler Meclisi Virginia Vekili Gerry Connolly, basın açıklamasında, Kaşıkçı hakkında çıkan haberlere değinerek, “Başkan Trump ve Dışişleri Bakanı Pompeo’yu bu konuda acilen harekete geçmeye çağırıyorum.” dedi.

Connolly, Kaşıkçı’nın Virginia’da ikamet ettiği için kendisinin güvenliğinden sorumlu olduğunu ve şu anki durumu hakkında bilgi edinmek için tüm gücüyle çaba sarf ettiğini belirtti.

TRUMP VE POMPEO’YA ÇAĞRI

Kaşıkçı hakkında çıkan haberlere atıfta bulunan Connolly, “Suudi hükümeti bu durumdan kesinlikle sorumlu” diye konuşan Connolly, “Başkan Trump ve Dışişleri Bakanı Pompeo’yu bu konuda acilen harekete geçmeye çağırıyorum.” ifadesini kullandı.

NEW YORK TIMES SPONSORLUĞUNU GERİ ÇEKTİ

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT), son dönemde Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbeti konusunda eleştirilerin hedefi olan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın himayesinde düzenlenecek Geleceğe Yatırım Girişimi (Future Investment Initiative) adlı konferanstan sponsorluğunu çektiğini açıkladı.

NYT sözcülerinden Eileen Murphy, yaptığı açıklamada, gazetenin Prens Muhammed himayesinde 23-25 Ekim’de Riyad’da düzenlenecek konferanstan medya sponsorluğunu çektiğini duyurdu.

Söz konusu konferansın diğer sponsorları arasında Bloomberg, CNBC, CNN gibi diğer ABD’li basın kuruluşları bulunuyor. Future Investment Initiative, “Çöl’deki Davos” olarak biliniyor. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın da yazarları arasında bulunduğu Washington Post gazetesi, ABD istihbaratının yaptığı bir dinlemede, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, Kaşıkçı’nın bazı vaatlerle Suudi Arabistan’a dönmesinin sağlanması, daha sonra da tutuklanmasını emrettiğini ileri sürmüştü.

Washington Post Yazarı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna gitmiş ve kendisinden bir daha haber alınamamıştı. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Pakistan, IMF ile görüşmelere başlıyor

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa