11 Ekim 2018 17:03

Irak’ta 6 aydır ücret alamayan işçiler iş bıraktı

Irak'ta, başta Pakistan, Suriye, İran, Azerbaycan ve Türkiye olmak üzere birçok ülkeden işçi, 6 aydır ücretlerini alamadıkları için iş bıraktı.

Fotoğraf: İnşaat işçileri

Paylaş

Eylem NAZLIER
İstanbul

Irak'ta faaliyet yürüten Universal Acarsan Şirketi’nin hastane şantiyesinde çalışan işçiler 6 aydır ücretlerini alamadıkları için iş bıraktı. Evrensel’e konuşan işçiler, “Ödemelerimiz yapılmadan çalışmayacağız. Tek istediğimiz maaşlarımızın ödenmesi” dedi.

Yapımını Acarsan Holding’in üstlendiği şantiyede çalışan işçiler, ücretlerini alana kadar iş bırakma eylemini sürdüreceklerini ifade etti. İşçilerin verdiği bilgilere göre şirketin Basra, Kerbela ve Amara şehirlerindeki inşaatlarında ise işçi kıyımlarının yaşanıyor. İşçiler, şantiyede başta Pakistan, Suriye, İran, Azerbaycan ve Türkiye olmak üzere birçok ülkeden gelen işçilerin çalıştığını belirtti. İşçiler şantiyenin tam bir ucuz işçi cennetine dönüştüğünü aktararak, son olarak 9 arkadaşlarının da işten çıkarıldığını ifade etti. Konuştuğumuz bir işçi, “İşten çıkarıldıkları işçilerin maaşlarını vermiyorlar. 10 bin dolar alacağı varsa 2 bin dolar verip susturmaya çalışıyorlar. Bir de peşin istersek parayı, alacağımızdan yüzde 25 kesiyorlar. Bunun sebebini  sorduğumuzda hiçbir açıklama yapmadılar, sebepsiz keyfi bir kesinti. Hakkınızı istemeyin diyorlar” dedi.

‘ÇALIŞIRKEN BORÇ ALIP KİRA ÖDÜYORUZ’

Konuştuğumuz DİSK/Dev-Yapı-İş üyesi bir işçi de şunları söyledi: “Bazen eve su, ekmek parası gönderemiyoruz. Çoğumuzun evi kira. Çalışırken borç alıp kira ödüyoruz. Ben çocuğumu okula yazdırmaya zar zor para buldum. İşten atmalar başladı. İşçiler beş parasız ülkelerine gönderildi. Söz verildi, fakat yerine getirilmedi. 6 aylık maaşlarımız verilmedi. Maaşlarımız 200 dolar aşağı çekildi. Hiçbir zaman düzenli ve tam maaş alamadım. Son olarak 9 arkadaşımız işten çıkarıldı. Maaşlarımızı alamadığımız için 5 gündür iş bıraktık, grevdeyiz. Çocuklarımızın hakkını asla kimselere yedirmeyeceğiz. Biz hakkımızı sonuna kadar savunacağız.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sezai Temelli: Barış ve demokratik siyaset tasfiye edilmek isteniyor

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa