11 Ekim 2018 19:36

Trump kızdı, Güney Kore geri adım attı

ABD Başkanı Trump, Güney Kore'nin Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımları kaldırılacağına ilişkin açıklamasına tepki gösterince Güney Kore geri adım attı.

Trump kızdı, Güney Kore geri adım attı

Fotoğraf: Blue House (Republic of Korea)/Wikimedia Commons aracılığıyla

Paylaş

Güney Kore Birleşme Bakanı Ço Myoung-gyon, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne (Kuzey Kore) karşı yaptırımları kaldırmayı düşünmediklerini açıkladı. Yonhap ajansına göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların kaldırılacağına ilişkin Seul yönetiminden gelen açıklamalara tepki göstermesinin ardından Birleşme Bakanı Ço, “Yaptırımların kaldırılmasına yönelik detaylı bir inceleme yapılmadı” dedi.

GÜNEY KORE YAPTIRIMLARI KALDIRMIYOR

Başkent Seul’da milletvekillerine hitap eden Ço, Kuzey Kore ile iş birliğinin artırılması ve ilişkilerin güçlendirilmesi için çalışmaların esnek şekilde devam ettiğini söyledi. Ço, yaptırımların dayatılmasına neden olan Cheonan savaş gemisi olayına bağlı önlemler alınmadan yaptırımların kaldırılmayacağını belirtti.

‘İKİNCİ ZİRVEYİ BEKLİYORUZ’

Ço ayrıca Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılma konusuyla ilgili ABD ve Kuzey Kore liderlerinin tekrar bir araya gelmesi halinde ilerleme sağlanacağına dair iyimser olduğunu kaydetti. Ço, “Kuzey Kore ve ABD liderleri arasında yapılacak ikinci zirvede ilerleme bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Seul’un, 2010 yılında 45 Güney Koreli denizcinin ölümüne yol açan savaş gemisine saldırının ardından alınan ve “24 Mayıs önlemi” olarak adlandırılan yaptırımların büyük ölçüde kaldırılmasını değerlendirdiklerini duyurmuştu.

Açıklamalara ABD Başkanı Trump tepki göstermişti. Güney Kore’nin ABD’nin onayı olmadan Pyongyang’a yaptırımları kaldırmayacağını savunan Trump, “Bizim onayımız olmadan yapmayacaklar. Onayımız olmadan hiçbir şey yapmıyorlar” ifadelerini kullanmıştı. (AA)

 

ÖNCEKİ HABER

İzmir'de Genel-İş üyelerinden havalimanı işçileri için imza kampanyası

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa