11 Ekim 2018 09:31
Son Güncellenme Tarihi: 11 Ekim 2018 09:43

Son yüzyılın en şiddetli kasırgası ABD'de iki can aldı 

Michael Kasırgası, Florida'da iki kişinin yaşamını yitirmesine sebep oldu. 500 bin kişi elektriksiz kaldı.

Fotoğraf: DAN ANDERSON / EPA/AA

Paylaş

ABD'de Michael Kasırgası, Florida eyaletinin Panama City kıyılarını vuruyor. Kasırga iki kişinin yaşamını yitirmesine sebep oldu. Ulusal Kasırga Merkezi, Michael kasırgasının tropik fırtına halini aldığını duyurdu. Alabama, Georgia ve Florida eyaletlerinde 500 bin kişi kasırga nedeniyle elektriksiz kaldı.  

ABD'de günlerdir alarmda beklenen Michael Kasırgası karaya ulaştı. Michael Kasırgası, yerel saatle 13.00'te (TSİ 20.00) Florida eyaletinin Panama City sahiline ulaştı.

TROPİK FIRTINA HALİNİ ALDI

ABD Ulusal Kasırga Merkezinden yapılan açıklamada, dün Florida kıyılarına ulaşan Michael kasırgasının şiddetinin saatte 115 kilometreye düştüğü bu nedenle tropik fırtına halini aldığı kaydedildi.

Yetkililer, Georgia eyaletine bağlı Macon kentinin yaklaşık 50 kilometre güneydoğusuna ulaşan tropik fırtınanın "halen öngörülemez hasarlara yol açabileceği" uyarısını yaptı.

2 KİŞİ HAYATINI YİTİRDİ

Kasırga nedeniyle ABD'de hayatını kaybedenlerin sayısı 2'ye yükseldi. 

Georgia'nın Seminole kenti Acil Durum Yönetimi Direktörü Travis Brooks, kentte bir çocuğun kasırga nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

Florida eyaletinde de akşam saatlerinde bir kişi, ağaç devrilmesi sonucu yaşamını yitirmişti.

500 BİN KİŞİ ELEKTRİKSİZ

Yetkililer kasırga nedeniyle Alabama, Georgia ve Florida eyaletlerinde 500 bin kişiye elektrik verilemediğini açıkladı. 

Üçüncü kategoride Georgia'nın güneybatısına ve Alabama'nın güneydoğusuna ulaşan Michael Kasırgası nedeniyle bu iki eyalette "acil durum" ilan edildi. 

Kasırganın ve getireceği rüzgarların Florida haricinde Alabama, Georgia, Mississippi, Güney ve Kuzey Carolina eyaletlerini de etkileyeceği uyarısı yapıldı. 

1992'DEN BU YANA EN GÜÇLÜSÜ

Michael Kasırgası'nın, Florida'nın son 100 yılda gördüğü en şiddetli kasırga olduğu belirtiliyor. Ayrıca Michael'ın, 1992'deki Andrew'den sonra ABD'yi karadan vuran en şiddetli kasırga olduğu ifade ediliyor. 

Michael Kasırgası geçen pazar günü Karayip Denizi'nde tropik fırtına olarak başlamış, pazartesi günü kasırga halini almıştı. Kasırganın etkilerinin ilk olarak görüldüğü Orta Amerika'da Honduras, Nikaragua ve El Salvador'da toplam 13 kişi hayatını kaybetmişti.

Saatte 250 kilometre hızla dün dördüncü kategoride karaya ulaşan Michael Kasırgası etkili olmaya devam ediyor. (AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'a çekilip tutuklanması emri' iddiası

SONRAKİ HABER

Süleyman Soylu, fahiş fiyat uygulayanlara karşı tedbir istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...