11 Ekim 2018 03:47

Danıştay, Soylu’nun kapattığı dosyayı yeniden açtı

AKP’li Ekinözü Belediye Başkanı Çeleğen'in akrabalarının işini belediye bütçesinden ödediği iddiasına dair dosya yeniden açıldı.

Fotoğraf: Ekinözü Belediyesi

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Danıştay’ın AKP’li Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen hakkında akrabalarına ait araziye belediye bütçesi kullanarak istinaf duvarı yaptığına ilişkin iddialarla ilgili yeni bir gelişmeyi paylaştı. Danıştay’ın, İçişleri Bakanlığı’nın “soruşturmaya gerek olmadığı” yönündeki kararı kaldırdığını açıklayan Özel, “İçişleri Bakanı, muhalefet belediyelerinin olmayan açıklarını aramakla uğraşacağına yargı kararlarının gereğini yapsın. Üstünü kapattığı başka usulsüzlük dosyası var mı onu açıklasın” dedi.

118 BİN TL’LİK KAMU ZARARI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, geçtiğimiz aylarda Kahramanmaraş’ın Ekinözü Belediyesi’ne ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı bürokratlarınca açığa çıkarılan 118 bin TL’lik kamu zararı hakkında soruşturma açılmasını Bakan Soylu’nun engellediğini açıklamıştı. Danıştay’ın yaptığı incelemeler sonucunda İçişleri Bakanlığı’nın soruşturmaya gerek olmadığı yönündeki kararı kaldırdığını belirten Özel, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı kontrolörlerince hazırlanan Ekinözü Belediyesi ve Belediye Başkanı Nursi Çeleğen hakkındaki ön inceleme raporunda 118 bin TL’lik kamu zararı iddialarına karşın soruşturma izni vermemişti. CHP’li Ataşehir ve Beşiktaş Belediyelerinde örneği görüldüğü gibi muhalefet tarafından yönetilen belediyelerdeki aslı astarı olmayan iddialarda harekete geçen Soylu, AKP’li belediyede oluşan kamu zararını kapamak için elinden geleni yapmıştı” dedi.

‘DANIŞTAY SAVCILIĞA GÖNDERİYOR’

Danıştay Birinci Dairesi’nin yapılan itiraz üzerine Ekinözü Belediyesi hakkındaki 8 ayrı iddia noktasında soruşturma izni verilmesine ilişkin karar verdiğini belirten Özel, “Danıştay, 39 bin 157,80 TL’lik zarar noktasında İçişleri Bakanlığı’nın soruşturmaya gerek olmadığına yönelik kararını kaldırıyor ve dosyayı Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderiyor” dedi.

Ekinözü Belediye Başkanı’nın Orta İçme mezrasında kendisine ve yakınlarına ait yerlerde kamulaştırma kararı olmadan belediye bütçesinden istinat duvarı yaptığını ve kamunun 39 bin 157,80 TL zarara uğratıldığını belirten Özel, aynı dosya kapsamında 6 belediye personeli hakkında gerçeğe aykırı evrak düzenlediği ve ödeme yapılmasına neden oldukları gerekçesiyle soruşturma açılması talep edildiğini söyledi. Diğer iddialar bakımından oy çokluğuyla İçişleri Bakanlığı kararının kaldırılmadığını ifade eden Özel, “Yargının mevcut durumu dikkate alındığında bu bile önemli. İçişleri Bakanı, muhalefet belediyelerinin olmayan açıklarını aramakla uğraşacağına yargı kararlarının gereğini yapsın. Üstünü kapattığı başka usulsüzlük dosyası var mı onu açıklasın” dedi.

AÇIKLANIRSA İSTİFA EDERİM DEMİŞTİ

Ekinözü Belediyesi Başkanı Nursi Çeleğen ise konuya ilişkin bir açıklamasında kendisini şöyle savunmuştu: “Ekinözü İlçesi’nde orta içmeler denilen bir yer var. Burası benim akrabalarımın yeri, bunlar bu yerin bir kısmını belediyemize bağış yaptı ve buranın yapımını belediye işçilerimiz yaptı. Bağış esnasında oraya istinat duvarı ve bir kafenin yarısı bizim akrabalarımıza geçmiştir. Ama benim cebime bir kuruş girmemiştir. Yolsuzluk iddiaları açıklanırsa da istifa ederim”

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dali’nin Kadınları sahnede

SONRAKİ HABER

Konya'da 2 katlı kerpiç bina çöktü, 3 kişi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa