10 Ekim 2018 17:44

Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) başladı

Ekoloji temalı belgesel filmlerin üretimi, gösterimi ve ödüllendirilmesine bağımsız bir alan açan BIFED, Bozcaada'daki açılış töreni ile başladı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan açılış töreniyle başladı.14 Ekim’e kadar devam edecek festivalde, 5 günde 51 belgesel sinemaseverlerle buluşacak.

Ekoloji temalı belgesel filmlerin üretimi, gösterimi ve ödüllendirilmesine bağımsız bir alan açmak amacıyla beş yıl önce Bozcaada’da doğan BIFED, dünyada yaşanan sorunlara belgeseller üzerinden bakıp çözüm aramayı önemseyerek yoluna devam ediyor. Belgesel yönetmenleri, izleyicileri, sinema öğrencileri, çevre aktivistleri, birbirine uzak coğrafyalarda, benzer sorunlarla kendi yöntemleriyle mücadele edenlerin hikayeleri Bozcaada’da buluşuyor.

Bu yıl 56 ülkeden 250 belgesel film başvurusu yapılan BIFED’te jürinin seçimiyle Kanada, İspanya, Almanya, İsviçre, Avusturya, Fransa, Portekiz ve Türkiye’den belgesel filmler perdeye yansıyacak. Bu yıl finale kalan filmlerin konuları arasında çöp, tohum, mülteciler, iklim değişikliği, alternatif yaşam arayışları başlıkları öne çıkıyor.

BIFED FİLM GÖSTERİMLERİ ÜCRETSİZ

Yönetmenliğini Petra Holzer Özgüven‘in, koordinatörlüğünü  Ethem Özgüven‘in, başkanlığını Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz‘ın üstlendiği BIFED’in film gösterimleri ücretsiz olup, www.bifed.org adresinden filmler, Bozcaada’da festival süresince uygun konaklama imkânları ve festivalle ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak mümkün. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sağlık Bakanı 'Sağlıkta kısıntı yok' derken TTB 'Belgeler ortada' dedi

SONRAKİ HABER

Mersin'de Evrensel'in 25. yılı dayanışma etkinliğiyle kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa