10 Ekim 2018 17:35

Sağlık Bakanı 'Sağlıkta kısıntı yok' derken TTB 'Belgeler ortada' dedi

Bakan Fahrettin Koca, 'sağlık harcamalarında kısıntıya gidildiği ve acil olmayan ameliyatların yapılmayacağı' haberlerinin doğru olmadığını iddia etti

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Son günlerde hastane yönetimleri tarafından ‘döviz kurundaki artış nedeniyle acil olmayan ameliyatları yapmayın’ yazılı belgelerin basında yer almasına ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Dövizdeki kur artışı nedeniyle sağlık harcamalarında kısıntıya gidildiği veya idareler tarafından bu tarz talimatlar verildiği iddialarının aslı yoktur” dedi. Bakan Koca’nın açıklamalarını gazetemize değerlendiren Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Sinan Adıyaman, ortada reel bir durum olduğunu, hastane yönetimlerinin yayınladığı belgelerin hepsinin gerçek olduğunu ve kur krizinden dolayı firmaların yeni malzeme alamadığını söyledi.

Bakan Koca’nın ‘Biz böyle bir talimat vermedik’ açıklamasına da değinen Adıyaman, biz bakanlık böyle bir talimat verdi demiyoruz ancak kamu hastaneleri ve kamuya bağlı üniversite hastaneleri yönetimlerinin ne yazık ki bunu yapmaya mecbur kaldığına dikkat çekti. 2010 yılındaki Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre malzeme fiyatlarının ödendiğini hatırlatan Adıyaman, firmaların bu nedenle malzeme vermediğini ifade ederek “O zaman ne yapacak hastane yönetimleri Gazi Üniversitesi Hastanesi, Ordu Devlet Hastanesi ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi’nin belgelerinde ortaya çıkan bu yazıları yazmak durumunda kalıyorlar. Bu yazılar kamu hastanelerinin nasıl bir durumda olduğunu ortaya koyuyor” diye konuştu.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA NE DEMİŞTİ ?

Sağlık Bakanı Koca, tıbbi malzeme alınmaması nedeniyle hastanelerde ameliyatların durduğuna ve piyasada bazı ilaçların bulunamadığına dair iddiaların doğru iddia ederek şunları söyledi; “Bazı basın yayın organlarında tıbbi malzeme alınmaması sebebiyle hastanelerde ameliyatların durduğuna ve piyasada bazı ilaçların bulunamadığına dair haberler yer almaktadır. Dövizdeki kur artışı nedeniyle sağlık harcamalarında kısıntıya gidildiği veya idareler tarafından bu tarz talimatlar verildiği iddialarının aslı yoktur. Tasarruf gerekçesi ile sağlık hizmetlerinde herhangi bir aksamaya müsamaha göstermemiz mümkün değildir Sağlık Bakanlığı olarak ekonomik dalgalanmaların herhangi bir şekilde sağlık hizmetlerini, dolayısıyla vatandaşlarımızın sağlığını etkilememesi için gerekli tedbirleri almış olduğumuz hususunda kamuoyunu bilgilendiririz.

NE OLMUŞTU?

Ankara’da bulunan Gazi Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği tarafından Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığına gönderilen “Malzeme alımları” konulu yazıda, cerrahi ana bilim dallarından kemer sıkmaları istenmişti. Başhekim Ahmet Demircan imzalı yazıda, ihtiyaç duyulan ilaç ve tıbbi malzemeleri tedarik eden firmaların Sağlık Uygulama Tebliği’nin üzerinde fiyat verdiğini belirtmiş alınacak önlemleri şöyle sıralamıştı: “Sağlık hizmetlerinin bekletilemez ve aksatılamaz, insan sağlığı ve yaşamının ihmal edilemez özelliği nedeniyle ameliyatlarda/işlemlerde kullanılacak malzemelerin satın alma süreçlerinin hızlandırılması gerekçeli raporun satın alma işlemlerinin altına eklenmesi gerekmektedir. Bu süreçte hayati öneme haiz malzemeler alıınacak olup, diğer elektif ameliyat, işlem vb. için kullanılacak malzemelerin alımı bir süreliğine ertelenecektir" (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

DİSK'ten Türk-İş'e 'krize karşı mücadele' ziyareti

SONRAKİ HABER

Libya’daki vekalet savaşı ve Berlin Konferansı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...