10 Ekim 2018 17:06

Arjantin’de öğretmenler iş bıraktı

Arjantin'de öğretmenlerin taleplerini dikkate almayan hükümet eğitimin aksamasına neden oluyor. Öğretmenler bu yıl 6. kez iş bıraktı.(Fotoğraf: Arşiv)

Fotoğraf: Alba Movimientos kitle örgütünün twitter hesabından

Paylaş

Arjantin’de öğretmenler bu yıl 6. kez iş bıraktı. Öğretmenlerin taleplerini dikkate almayan sağcı hükümet eğitimin aksamasına neden oluyor. “Onurlu bir ücret” isteyen öğretmenlerin grevleri nedeniyle eğitim öğretimin başladığı marttan bu yana okullarda toplam 24 gün eğitim verilemedi. Öğretmenler son olarak pazartesi ve salı günü de iş bıraktılar. Öğretmen sendikaları greve katılımın yüzde 90 oranında gerçekleştiğini açıkladılar. Ayrıca başkent Buenos Aires’teki kitlesel yürüyüşe de binlerce eğitimci katıldı.

Arjantin’de, Buenos Aires eyaletinde öğretmen sendikalarıyla yerel yönetim arasında, maaşlara yapılacak artışlar konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle eğitimciler grev sık sık greve çıkmak zorunda kalıyor.

Buenos Aires Eyaleti Kültür ve Eğitim Genel Müdürü Gabriel Sanhcez Zinny, sendikalarla daha önce 18 kez masaya oturduklarını söyleyerek, “Yeni bir anlaşmaya varmak için sendikalarla perşembe günü tekrar bir araya geleceğiz” dedi.

Uluslararası Para Fonununa (IMF) göre Arjantin yüzde 40’lık oranla dünyada enflasyonun en yüksek olduğu 5 ülke arasında yer alıyor. Yüksek enflasyon ve Arjantin pesosundaki büyük değer kaybı emekçilerin maaşlarının da erimesine neden oluyor.

Göreve geldiğinden bu yana kamu emekçilerini kitlesel olarak işten atan, kemer sıkma politikalarını hayata geçiren Mauricio Macri hükümeti son olarak IMF’den toplam 57 milyar dolar borç anlaşması yaparak yeni kemer sıkma politikalarının sinyalini vermişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dünyada her 7 dakikada bir kız "çocuk gelin" oluyor

SONRAKİ HABER

İzmir'de engelli gencin istismar davası 27 Şubat'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa