10 Ekim 2018 16:56

Esnaf kara liste yüzünden tefecilerin eline düşüyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Palandöken, 'Esnaf kara listede olduğundan kredi çekemiyor, tefeciye gün doğuyor' dedi.

Paylaş

Kara liste yüzünden bankadan para alamayan esnafın tefecilerin kurbanı olduğunu söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Para ihtiyacı olan esnaf kara listede olduğunda bankadan kredi çekemiyor. Bu durumda da tefecilere gün doğuyor. Esnafı tefecilere mecbur bırakan sistemin düzeltilmesi ve etkin bir sicil affı gelmesi şart oldu” dedi.

Esnafın birçok kalemde vergi ile, çevresindeki AVM ve zincir marketler ile uğraşırken iş yeriyle ilgili ya da kendi ihtiyacıyla ilgili para sıkıntısı yaşadığını vurgulayan Palandöken, “Bu da tefeciler için çok büyük fırsat haline geliyor. Esnaf kara liste yüzünden bankadan para alamayınca son çare mecburen tefecinin eline düşüyor. Kafalarına göre faiz uygulayan tefeciler bir ay yüzde 20, diğer ay yüzde 50 gibi uçuk faizlerle esnafı soyuyor. Bu tamamen kan emiciliktir. Esnafın zaten aldığı paranın iki-üç katını ödeyebilecek durumu olsa ilk aldığı paraya ihtiyaç da duymaz. Bu yüzden her gün tehditlerle karşı karşıya kalan, iflas eden, ailesiyle arası bozulan, depresyona giren birçok esnafımız var” diye konuştu.

BANKA FAİZLERİ DE YÜKSEK AMA...

Banka faizlerinin de yüksek fakat tefecilerin onlardan çok daha beter olduğunu ifade eden Palandöken şu bilgilire verdi: “Esnafa yönelik kredi imkânları var fakat esnaf buna kara listede olduğu için ulaşamıyor. Esnafın sermayesi az, ekonomik dalgalanmalardan da en çok etkilenen kesim. Hal böyle iken geçmişte borçlarını ödeyemediğinde kara listeye alınmış oluyor. Tüm borçlarını temizlese bile kara listede görünüyor. Artık etkin bir sicil affı esnaf için şart. 2003, 2009 ve 2017 yıllarında üç kez sicil affı çıkarıldı fakat bunu görmezden gelen bankalar oldu”. (İstanbul/EVRENSEL)

İ. Sabri Durmaz: Kriz yalanın örtüsünü de yırtıyor: ‘Psikoloji’nin de sınıfsal olduğu ortaya çıktı

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İşçileri işten atan Batıçim patronu mahkeme kararına da uymuyor

SONRAKİ HABER

Dünyada her 7 dakikada bir kız "çocuk gelin" oluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...