10 Ekim 2018 14:59

Fransa’da emekçiler Macron’un politikalarını protesto etti

Fransa’da 100’den fazla kentte düzenlenen gösterilerde, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetin politikaları protesto edildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetin politikalarına karşı 100’den fazla kentte eylemler düzenlendi.

Ülkenin en büyük sendikalarından Genel İş Konfederasyonu (CGT), Solidaires, Force ouvrieres gibi kuruluşların çağrısıyla düzenlenen gösterilerde Macron ve hükümetin politikaları protesto edildi. Ülke genelinde 100’den fazla noktada düzenlenen gösteri ve yürüyüşlere, lise öğrencileri, işçiler, memurlar ve emekliler başta olmak üzere birçok sektörden binlerce kişi destek verdi.

AA’nın haberine göre, Başkent Paris’te, Montparnasse Meydanı’ndan İtalya Meydanı’na yapılan yürüyüşe ise 50 bin kişi katıldı. Paris’teki Sorbonne Üniversitenin Tolbiac Kampüsü’nde yaklaşık 20 öğrenci tarafından yerel saatle 07.30 ile 10.00 arası üniversiteye girişler engellendi. Fransa’nın Rennes, Lyon ve Montpellier kentlerindeki üniversitelerde de buna benzer eylemler yapıldı.

CGT Genel Sekreteri Philippe Martinez, basına yaptığı açıklamada, hükümetin neoliberal reform politikalarını eleştirdi.

Fransa’da son dönemde hükümetin reform politikalarına karşı grev ve gösteriler arttı. Özellikle mayıs ve haziranda ülke genelinde düzenlenen grev ve gösterilere milyonlarca kişi katılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Seda Taşkın’a 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi

SONRAKİ HABER

Yargıtay'ın bozma kararı verdiği Cumhuriyet davası bugün görülecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa