10 Ekim 2018 12:13
Son Güncellenme Tarihi: 10 Ekim 2018 13:00

Özgür Gündem ana davasında tahliye yok

Özgür Gündem gazetesi ana davasında, Kemal Sancılı'nın tutukluluk halinin devamına karar verildi, Eren Keskin’in adli kontrolü kaldırıldı. 

Fotoğraf: Cansu Pişkin/EVRENSEL

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul

Kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazar ve yöneticilerinin aralarında bulunduğu 9 kişinin yargılandığı ana davada İstanbul Baro Başkan Adayı olan Eren Keskin’in yurtdışı çıkış yasağı kaldırıldı. Bugün ayrıca gazeteye destek vermek amacıyla nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katılan gazetecilerin duruşması vardı.

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin gazetenin yazar ve yayın danışma kurulu üyeleri Filiz Koçali, Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Ragıp Zarakolu, Genel Yayın Yönetmeni Zana (Bilir) Kaya, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, yazar Eren Keskin, İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ile Yayın Danışma Kurulu üyesi Bilge Aykut’un “Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” ve “Terör örgütüne üye olmak” suçlamalarıyla yargılandıkları davanın onuncu duruşması İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada tutuksuz yargılanan Necmiye Alpay, İnan Kızılkaya ve Eren Keskin ile avukatları hazır bulundu. Dava kapsamında tutuklu yargılanan Kemal Sancılı ise tutulduğu hapishaneden SEGBİS ile katıldı. Duruşmayı Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve çok sayıda kişi izledi.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ İHLAL EDİLDİĞİ İÇİN YARGILANIYORUZ’

Mahkeme başkanı Ahmet Uğuz dijital inceleme raporlarının klasör halinde dosyaya geldiğini söyledi. Dava kapsamında yargılanan Eren Keskin, yargılamanın Türkiye’nin altına imza attı uluslararası sözleşmeler ve anayasaya aykırı olduğunu belirterek, “İfade özgürlüğümüz ihlal edildiği ve kendi yazmamış olduğum bir yazı sebebiyle yargılanıyorum” dedi. Tutuklu yargılanan Kemal Sancılı da tahliyesini talep etti. Avukat Özcan Kılıç, dosyada sanık olmayan birçok insanın dijital eşyalarına el konulduğunu ifade ederek mahkemeden iadesini istedi. Kılıç, Sancılı’nın tutukluluğunun infaza dönüştüğünü belirterek tahliyesini talep etti. Kılıç, İstanbul Baro Başkanı Adayı ve İHD Genel Başkanı olan Keskin’in yurtdışı yasağı şeklindeki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını istedi. Aslı Erdoğan’ın avukatı Erdal Doğan, iddianameden sonra dosyaya giren dijital materyallerin yeni bir delil olarak nitelendirilmesinin CMK’nın 160. maddesine aykırılık teşkil ettiğini söyledi. Doğan, incelemesi biten dijital materyallerin de iadesini talep etti.

DURUŞMA 17 OCAK’A ERTELENDİ

Duruşma savcısı Aydın Boztaş, Sancılı’nın üzerine atılı bulunan suça ilişkin kuvvetli suç şüphesini gösteren somut delillerin varlığı ve sanığın yurt dışına kaçmak isterken yakalandığı hususunu gözeterek adli kontrol uygulamalarının yetersiz kalacağını söyledi ve tutukluluğunun devamını istedi. Savcı Boztaş, Keskin’in adli kontrolün kaldırılması yönündeki talebin de kabulünü istedi. Mahkeme ara kararında, Sancılı’nın tutukluluğunun devamına karar verirken Keskin’in yurtdışı çıkış yasağını kaldırıldı. İncelemesi biten dijital materyellerin iadesine karar veren mahkeme, sanıkların ve avukatların dijital inceleme raporlarını incelemesi için duruşmayı 17 Ocak 2019 saat 09.15’e erteledi.

13 GAZETECİNİN YARGILANDIĞI ÖZGÜR GÜNDEM DAVASI DA ERTELENDİ

Özgür Gündem gazetesinin “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları için “örgüt propagandası” suçlamasıyla haklarında dava açılan 13 gazetecinin duruşması ise 28 Mart 2019’a ertelendi.

“Örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılanan 13 gazetecinin dokuzuncu duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada dava kapsamında yargılanan Faruk Eren ve Ertuğrul Mavioğlu ile avukatları hazır bulundu. Duruşmayı HDP Milletvekili Ahmet Şık, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş, RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve çok sayıda kişi izledi.

HEYET DEĞİŞİKLİĞİ

Duruşmada İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin değiştiği görüldü.  Yeni gelen heyetin mahkeme başkanı Murat Özer dosya incelemesinde, başka bir dosyadan Osmaniye Cezaevi’nde tutuklu bulunan Veysel Kemer’in Kürtçe savunma yapma isteğinin Osmaniye 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedildiğini ve Kemer’in ifadesinin alınmadığını gördüklerini söyledi. Davanın yedinci duruşmasında esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı Ercan Gümüş, Hüseyin Aykol’un zincirleme şekilde örgüt propagandası yaptığını iddia ederek 13 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istemişti. Savcı Gümüş, kampanyaya katılan DİSK Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren, Evrensel yazarları İhsan Çaralan ve Fehim Işık, gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu, Celal Başlangıç, Celalettin Can, Öncü Akgül, Ömer Ağın, Dilşah Kocakaya, Mehmet Şirin Taşdemir, Veysel Kemer ve Yüksel Oğuz’un da 7 buçuk yıla kadar cezalandırılmalarını talep etmişti. Bugün görülen duruşmada mütalaasını tekrarlayan Gümüş, Veysel Kemer’in savunmasından sonra mütalaa hususunun tekrar değerlendirileceğini ifade etti.

BASIN BÜROSUNDAN SÜRELİ YAYIN BEYANNAMELERİ İSTENECEK

Dosyadaki eksik hususların giderilmesini isteyen sanık avukatları, esas hakkındaki mütalaa yeniden verildikten sonra savunma yapacaklarını beyan ettiler. Ara kararı açıklayan mahkeme başkanı Özer, Veysel Kemer’in usule uygun olarak alınmış bir savunması olmadığını hatırlatarak, “Savunma hakkına önem veriyoruz.” dedi. Mahkeme başkanı Özer,  Veysel Kemer’in adresi mahkemesine savunma hakkı kapsamında Kürtçe bir tercüman eşliğinde savunmasının alınması için talimat yazılmasına karar verdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosuna müzakere yazılarak sanıkların suç tarihlerini kapsayan şekilde Özgür Gündem gazetesine ait süreli yayın beyannamelerinin istenmesine karar veren mahkeme, gazetelerin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosuna teslim tarihlerinin sorulması yönünde karar oluşturdu. Duruşma 28 Mart 2019 saat 11.00’e ertelendi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gözaltındaki gazetecilerden Kibriye Evren tutuklandı

SONRAKİ HABER

HDP'den hak ihlalleri raporu: 15 bin kişi gözaltına alındı, 6 bin kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa