10 Ekim 2018 11:41
Son Düzenlenme Tarihi: 10 Ekim 2018 17:07

CHP'li Aykut Erdoğdu: Cari açığın daralması stagflasyonun kanıtı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, enflasyonun yükselmeye devam edeceğini belirterek üretimin daraldığını ifade etti.

CHP'li Aykut Erdoğdu: Cari açığın daralması stagflasyonun kanıtı

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Enflasyonun yükseldiğini ve yükselmeye devam edeceğini ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, bunun yanı sıra üretimin daraldığını, ithal girdilere bağlı üretimin ise durmak üzere olduğu tespitini yaptı.

“Türkiye’nin sorunlarını ağırlaştıranlar, ekonomik krize sürükleyenler ve 16 yıldır cari açık sorununu çözemeyenler, cari açıktaki azalmanın ne anlama geldiğini bilmiyormuş gibi davranıyorlar” diyen Erdoğdu şöyle devam etti: Kur oynaklığı nedeniyle üretici ve tüketici önünü göremediği için durgunluk var ve ona eşlik eden enflasyon nedeniyle ağır bir stagflasyonun altındayız. Türkiye ekonomisinin yapısında bir değişiklik olmadan, ihracatın ithalata olan bağımlılığı ile ara malı ithalatına bağımlılığın ekonomiye verdiği tahribatı ortadan kaldırmadan cari açığın hızla azalmasının tek bir anlamı var: Ekonomik daralma. Eğer bu koşullar altında cari açığınız aylık birkaç yüz milyon dolara geriler ya da aylık bazda cari fazla vermeye başlarsanız, bunun ifade ettiği sonuç, Türkiye’deki ekonomik daralmanın beklenenden daha derin gerçekleşeceğidir. Sinyalleri görünen tarzda cari açık azalması en son, Türkiye ekonomisinin büyük darbelerden birisini aldığı 2009 yılında görülmüştü.

Kredi hacminde de çok ciddi bir daralma olduğunu kaydeden Erdoğdu, kamu bankalarının bile kredi verme koşullarını sıkılaştırdığını söyledi. Erdoğdu, “Ticari kredi faizleri yüzde 40, tüketici kredi faizleri yüzde 35’lere dayandı. Hiçbir ülkede krediler daralırken büyüme gerçekleşmez” diye konuştu.

ENFLASYONA YAPAY DÜŞÜŞ

İthalat yapamadığı için üretimini sürdüremeyen firmaların dışa bağımlılığın boyutlarını ortaya koyduğuna işaret eden Erdoğdu şu görüşleri dile getirdi: Bu dışa bağımlılık nedeniyle enflasyon, kur krizi sonrasında yüzde 24.5’a çıktı. Şimdi ise şirketlerin faaliyet karlarında düşüşe razı kılarak, geçici bir zorlamayla fiyat artışlarının erteleyerek ve daha önce sonuç alınmamış teşvik politikalarıyla enflasyonu yapay bir şekilde düşürmeye uğraşıyorlar. Türkiye’nin önünde kronik cari açıkla baş edebilmek için daha önce açılan fırsatlar AKP tarafından ne yazık ki harcandı. Şimdi, sermaye girişlerine bağımlı, sıcak para çekildiğinde duran, sürekli dışa kaynak aktaran bir ekonomik yapının içindeyiz. Bütün bunların sorumlusu AKP hükümetidir. Birkaç aylık ya da çeyreklik cari açıktaki düşüşe sığınarak sorumluluktan kurtulamazlar. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Karaburun'da mülteci teknesi battı: 4 ölü

SONRAKİ HABER

Erdal Özyağcılar’dan 'Kral' oyunu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa