Mazot zamları balıkçıları da vurdu: Teknelerini satıyorlar

Mersin’de av yasağının kalkmasıyla denize açılan balıkçılar, yüksek mazot fiyatları nedeniyle teknelerini satmaya başladı.

10 Ekim 2018 11:06
Paylaş

Mersin’in Kazanlı sahilindeki balıkçılar 1 Eylül'de kalkan avlanma yasağının ardından ağlarını denize bıraksalar da yaşanan ekonomik krizden dolayı yüzleri gülmüyor. Balıkçılar, başta mazot fiyatlarında yaşanan artıştan dolayı masraflarının katbekat arttığını ifade etti.

Yeni sezonda balığın çok olduğunu ancak para etmediğini aktaran 14 yıllık balıkçı Müslüm Ayar, günlük 300 ila 400 kilo arasında balık avladıklarını söyledi:

“Bizler normalde 30 kasa balık tutuyoruz. Bu da yaklaşık 300 kilo balık yapıyor. Önceki yıllarda bu kadar balığımız az da olsa para ediyordu ama bugün 30 kasada çıkarsak para etmiyor. Bunun nedeni de mazot fiyatlarındaki artıştır. Yine mazot dışında diğer giderlerimizin hepsi zamlandı. Şu anki durumda bizi kurtarmıyor.Bu işi yapıyoruz ama maksadımız çark dönsün” dedi.

'15 BALIKÇI TEKNELERİNİ SATTI'

Ayar, yaşadıkları sıkıntıyı şu sözlerle dile getirdi: “Çalıştırdığımız işçilerin parası, teknenin masrafı, mazotun yükselmesi yine denetim uygulamalarındaki sertifika, ruhsat, kaptanlık belgeleri ve işçilerin sigorta işlemleri bizi zor duruma düşürüyor. Bakın mazot 6 TL’yi buldu. Şu an teknemde bir arıza olsa onu onaracak gücüm yok. Bizim günlük mazot masrafımız 50 litre. Mazot parasını, işçinin parasını ve teknenin masrafını çıkınca bize bir şey kalmıyor. Bu şekil giderse balıkçılık yapan sayısı azalacak. Bakın burada yaklaşık 200 balıkçı vardı bu sezon açıldığından bu yana 15 balıkçı teknelerini satıp işi bıraktı.”

'BALIK BİZDE UCUZ TEZGAHTA YÜKSEK'

Bir kasa balığı 50 TL'ye verdiklerini ve kasada 12 kilo balık olduğunu ifade eden Ayar, kendilerinin kilosunu 5 TL'ye verdiğini balığın pazarda 15TL'ye satıldığını söyledi.

Büyük gemilerle balık avlayanların durumunun daha da zor olduğunu söyleyen Ayar, “Onların giderleri daha fazla. Büyük gemilerde nereden baksanız 2 ton mazot gidiyor” dedi.

'ANLAYACAĞINIZ BİZE BİRŞEY KALMIYOR'

Gece-gündüz çalıştıkları için yaptığı işten memnun olmadığı dile getiren bir diğer balıkçı Sertaç Akboğa da şunları anlattı:

“Ben denizciyim uluslararası sularda ağır tonajlarda çalıştım. Onca birikimimden sonra gelip bir tane tekne alıp balıkçılık yapayım dedim, çoluk çocuğumun yanında kalayım diyerek bu işe girdim ona da pişman oldum. İki yıl önce bu teknemi aldığımda mazot 2,5 TL’ydi fakat şimdi olmuş 6 TL. Hayatımızdan memnun değiliz. Bugün 20 kasa balık çıkardık. Bunun hepsini satsak 400 lira para ödeyecekler. Bu parayı aya vurursak yaklaşık 15 bin TL kazancımız olacak. Bunun 8 bin TL’si mazot, 4 bin TL’si de işçi desem bana kalan 3 bin TL. Diğer masraflarımdan tekne onarımı ve balık avlamak için harcadığım paraları saymıyorum. Anlayacağınız bize bir şey kalmıyor.”

Akboğa, “Her şey zamlanıyor ama balık fiyatları düşüyor. Bakın bu balıkçılık çiftçilik işine benziyor. Yakalayan yani üreten ya da satan değil hep aracı kazanıyor. Aradaki tüccarlar kazanıyor” dedi. (Mersin/MA)

ÖNCEKİ HABER

Bulgaristan'da öldürülen gazetecinin katili gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa