15 Eylül 2012 12:24

G.Afrika'da polisten grevcilere baskın

Güney Afrika'da, 16 Ağustosta grevci 34 işçinin güvenlik güçlerince katledildiği Marikana'daki platinyum madeni çevresindeki barakalara polis baskını düzenlendi. Maden çevresindeki baskınla ilgili bilgi veren yetkililer 12 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Baskında polis biber gazı ve plastik mermi kullanırken

G.Afrika'da polisten grevcilere baskın

Paylaş

Hükümet, Marikana'nın da dahil olduğu madenlerde başlayan direnişi ve olayları bastırmak için sert önlemler alacağı tehdidinde bulunmuştu. Bakanlar kurulunun dünkü toplantısından sonra yapılan açıklamada, izinsiz gösterilere göz yumulmayacağı, eylemcilerin silahsızlandırılacağı duyurulmuştu.

Polis sözcüsü Thulani Ngubane, bugünkü baskının "maden işçilerini silahsızlandırmayı ve bu yolla Marikana çevresinde kol gezen unsurları etkisizleştirmeyi amaçladığını" söyledi. Baskında 500 polisin görev aldığı, kesici aletler ve diğer bazı silahların ele geçirildiği açıklandı.

Grevciler, Marikana madeninin sahibi olan Lonmin şirketinin yüzde 25 oranında artış öngeren ücret paketini reddettiklerini dün açıkladı. Madenciler ücretlerinin üç katına çıkarılmasını istiyor. Sendikalar genel grev tehdidinde bulunuyor.

EYLEMLER DİĞER MADENLERE YAYILIYOR

16 Ağustos'taki ölümlerden sonra ülkenin diğer ve farklı mineral madenlerinde de eylemler başladı.
Aquarius Platinyum madeninde dün yedi eylemci gözaltına alındı; gözaltılar bakanlar kurulunun dünkü kararından sonra geldi.

Maliye Bakanı Pravin Gordhan eylemlerin ekonomik büyüme ile ülkenin en büyük sektörünün istihdam ve yatırım istikrarına zarar verebileceğini savundu.

ANC İÇİNDE MUHALİF SESLER YÜKSELİYOR

BBC'nin haberine göre Güney Afrikalı siyasi gözlemci Ralph Mathekga, olayın iktidardaki ANC içinde parti yönetimine karşı muhalif seslerin yüselmesine neden olduğuna dikkat çekiyor Mathekga, ayrıca ANC yönetiminin seçkinleri ile sendika yönetimi ve madenin sahibi olan şirket arasında bağ olduğu izleniminin de tartışmanın bir diğer boyutunu oluşturduğuna dikkat çekiyor. Ralph Mathekga, hem ANC'nin yürütme kurulu, hem ilgili sendika ve hem de madenin sahibi şirketin yönetim kuruluna üye bir kişinin varlığının bu durumu gözler önüne serdiğini söylüyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Kültürler arası diyalog sanat ve müzikle kuruluyor

SONRAKİ HABER

TBMM’den patrona kıyak, çiftçiye yüksek faizli borç yapılandırma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa