09 Ekim 2018 16:25

DİSK/Genel-İş: Krizin bedelini yaratanlar ödesin

İstanbul'un Kadıköy ilçesinde bir araya gelen yüzlerce Genel-İş üyesi işçi, 'Krizin faturasını ödemeyeceğiz' dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

DİSK/Genel-İş İstanbul Şubeleri çağrısıyla Kadıköy'de bir araya gelen yüzlerce belediye işçisi "Krizin faturasını ödemeyeceğiz" dedi. Talepleri "Ücretler artırılsın, vergi adaleti sağlansın, elektriğe, suya, doğalgaza, ulaşıma,suya zam yapılmasın" olan işçiler "Krizin bedeli patronlara", "Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganları attı. İşçilere Emek Partisi üye ve yöneticileri, CHP Kadıköy İlçe Örgütü, SEP destek verdi. Eylemde tutuklu inşaat işçilerinin de serbest bırakılması talep edildi.

İŞÇİ TEMEL TÜKETİM MADDELERİNİ ALAMAYACAK DURUMDA

Eylemde konuşan Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, "Çocuklarımızın okul ihtiyacını yeterince karşılayamadık. Emekçilerin, çalışanların sorunları var. Ekonomik krizin lafını etmek suç. Biz bunu yaşıyoruz. Markette pazarda mutfakta ekonomik krizle karşı karşıyayız. Genç işsizlerin sayısı arttı. Temel gıda ihtiyacımızı bile karşılayamayacak durumdayız. Krizin bedelini yaratanlar ödesin" dedi.

BELEDİYE İŞÇİSİNİN TİS HAKKI GASP EDİLDİ

Belediye işçilerinin TİS ve grev hakkının gasp edildiğini söyleyen Çalışkan. "Uluslararası güvence altındaki TİS hakkımız 2020'ye kadar gasp edildi. Arkadaşlarımız adeta cezalandırılmış oldu" dedi.

ZAM 4+4, ENFLASYON YÜZDE 25

İşçilerin ücretine YHK kararı ile yapılan yüzde 4+4 artışa ek olarak ücretlerin en azından Eylül ayındaki yıllık enflasyon artış oranı düzeyinde (yüzde 24.52) artırılması gerektiğini ifade eden Çalışkan, "Kamuya geçişi yapılan için de belediye şirketlerine geçirilen işçiler için özgür TİS yapma hakkı tanınsın diyoruz. Enflasyon oranında yani yüzde 25 zam yapılsın diyoruz. Tüm ücretlere artış yapılmalıdır. Enflasyon bu ekonomik krizin bedelini biz ödemeyeceğiz" dedi.

'KHK İLE İŞTEN ATILAN İŞÇİLER GERİ ALINSIN'

"Demokrasi herkese lazım" diyerek konuşmasına devam eden Çalışkan şöyle konuştu: "Biz aynı zamanda bu mücadeleyi demokrasi mücadelesi olarak görüyoruz. Ohal döneminde ihraç edilen üyelerimiz için adalet istiyoruz. Gerekçesiz şekilde ihraç edilip perişan edildiler. İşlerine iade edilmelerini talep ediyoruz."

'BİZ BORÇLU DEĞİL ALACAKLIYIZ'

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da şöyle konuştu: "Türkiye adım adım ekonomik krize sürüklenmektedir. Bu krizin sorumlusu siyasi iktarın politikasıdır. Aldığı borcu betona gömen, tüketimi artıran politikalar ülkeyi krize sürükledi. Bu krizi bizler yaratmadık. İşyerlerinde ölümü göze alarak çalışıyoruz. Bugün bu krizin bütün faturasını ücretlere, kıdem tazminatına el uzatılarak sermayeye peşkeş çekilerek fatura bize ödetilmek isteniyor. Türkiye'nin 467 milyar dolar dış borcu var. İşçi sınıfı olarak borçlu değil alacaklıyız. Büyümeden payımızı alamadığımız için işçi sınıfı alacaklıdır. Bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üretenler bu faturayı ödemeyecek. Tüm demokrasi güçleriyle  emeğimizin hakkını almak için bu mücadeleyi başlattık."

DİSK 4 TEMEL TALEBİNİ YİNELEDİ

Çerkezoğlu DİSK'in 4 acil talebini de şöyle açıkladı:

■ Ücretler artırılsın

■ Toplu işten çıkarmalar yasaklansın.

■ İşsizlik fonu amacı dışında kullanılmasın

■ Vergi sistemi adaleti sağlansın. Kâr, faiz, rant vergilendirilsin.

■ Temel tüketim maddelerine zam yapılmasın. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Bir Umut Yeter'deki ayrımcı ifadeler sebebiyle Kanal D'ye ceza

SONRAKİ HABER

Yunanistan: Türkiye şantaj yapmayı bırakmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa