EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan hakim karşısına çıktı

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, iktidarın savaş politikalarını eleştirdiği için hakim karşısına çıktı. Duruşma 22 Ocak'a ertelendi.

09 Ekim 2018 11:20
Son Güncellenme Tarihi: 09 Ekim 2018 16:34
Paylaş

Eylem NAZLIER
İSTANBUL

Emek Partisi Genel  Başkanı Selma Gürkan’ın Afrin operasyonu ile ilgili açıklaması nedeniyle “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşma 22 Ocak'a ertelendi. Duruşmada Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ve avukatları hazır bulundu.

MAHKEME BAŞKANI, SİYASİ PARTİ GENEL BAŞKANINA 'SİYASET YAPMAYIN' DEDİ

Dava iddianamenin okunmasıyla başladı. İddianamenin okunmasının ardından Selma Gürkan savunmasına geçildi. Gürkan, iddianamedeki ithamlara üç çerçevede yanıt vermek istediğini dile getirdi. Bunun üzerine mahkeme başkanı ‘siyaset yapmayın, sadece suçlamayı yanıtlayın’ diyerek sözünü kesti. Avukatlar ‘Bir partinin genel başkanı tabi ki siyasi savunma yapacak’ diye tepki gösterdi. Savunmasına devam eden Gürkan, "Bu dava, bir siyasi partinin politik görüşlerini açıklamasını ceza tehdidine bırakmak suretiyle, partimizin ve genel başkan sıfatıyla şahsımın siyaset yapma hakkını yasaklamaya yöneliktir. Siyasi iktidarın memuru polisin fezlekesi, hiçbir hukuki süzgeçten geçmeden savcılık iddianamesine dönüşmüş, mahkemeniz ise iddianameyi kabul ederek bu hukuksuzluğa ortak olmuştur. İktidarın politikalarını onaylamayan, bu politikalara destek vermeyen, bu politikalara karşı tutum alan her toplumsal ve siyasal kesim siyasi iktidarın hedefi haline gelmektedir ve maalesef yargı sistemi-kurulları siyasi iktidarın bu politikalarından bağımsız işlememektedir” dedi.

‘İŞÇİ SINIFININ, HALKLARIN ÇIKARINA OLMAYAN HİÇBİR SAVAŞIN MEŞRULUĞU OLAMAZ’

Gürkan savunmasına şöyle devam etti:

“Partimiz dönemsel ya da güncel kararlarında, 150 yıllık sosyalist birikim ve işçi sınıfı ve demokrasi mücadelesi deneyimlerinin zenginliğiyle oluşturulmuş programını ve kongre kararlarını esas alır. Hükümetin Afrin operasyon kararını eleştirdiğimiz için şimdi yargılanıyoruz. Oysa bizler nasıl ülkemize başka devletlerin, güçlerin ekonomik, askeri, diplomatik ne türde olursa olsun müdahalesini istemiyor ve böylesi müdahalelere karşı mücadeleyi ve savaşmayı hak görüyorsak, kendi ülkemizin de başka ülkelere bu tür müdahalelerini doğru bulmuyoruz. İşçi sınıfının, ezilenlerin, halkların çıkarına olmayan hiçbir savaşın haklılığı ve meşruluğu olamaz."

GÜRKAN, SAVCILIK HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMASINI İSTEDİ

"Bir suç varsa ortada, partimizin görüşlerinin ve politikalarının yargılanmasıdır. Bu gerekçelerle iddianamenin derhal reddedilerek davanın düşürülmesini, siyaset yapma hakkını engelleyen, bu haksız yargılamaya dayanak hazırlayarak mahkemeyi boş yere meşgul eden kolluk güçleri ile dayanaksız iddianamenin hazırlayıcısı savcılık hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyorum."

'YAPILAN AÇIKLAMA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜDÜR'

Gürkan'ın beyanlarından sonra duruşma, avukatların savunması ile devam etti. Av. Devrim Avcı, "Yapılan açıklama ifade özgürlüğüdür. Düşünce ve ifade özgürlüğü yargılanıyor. Emek Partisinin siyaset yapması engellenmiştir. Dosya, polis fezlekesinden ibarettir. Herhangi bir suç unsuru yoktur. Müvekkilimiz için beraat istiyoruz" dedi.

Av. Leyla Han Tüzel, "Bu iddianameyi düzenleyen savcıyı sert bir şekilde eleştiriyorum. İddianamede bir nevi denilerek niyet anlamaya çalışılmıştır. Soyut bir propaganda varmış gibi iddianame düzenlenir mi? Yorum yapmak hukuki midir? Bu iddianameyi mahkum etmelisiniz ki hükümeti eleştirenler, farklı söz söyleyenler, bizler barış içinde yaşayalım" diye konuştu.

Av. Kamil Tekin Sürek, "Aslında bu davanın açılmaması gerekirdi. Derhal beraat kararı verilmesi gerekir. AİHM kararlarına aykırıdır.  Herhangi bir terör örgütünün propagandası yapılmamıştır. Emek partisinin görüşleridir. Bunlar ciddiye alınacak iddialar değildir. İddialar dayanaksızdır. Toplanacak delil yoktur. Belirtmiş olduğu görüşler Emek Partisinin görüşleridir. Şiddet ve cebir içermeyen bir açıklama" dedi.

Savcı esas hakkındaki mütalaasını açıklamak için süre istedi. Duruşma 22 Ocak tarihine ertelendi.

DURUŞMA ÖNCESİ AÇIKLAMA YAPILDI

Duruşma öncesi Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelen kurum temsilcileri, "Bugün burada Selma Gürkan'ın yanı sıra yargılanan birçok gazeteci, avukat ve sendikalı arkadaşımız var. Onlar suç işlediği için değil iktidarın suçunu konuştukları için yargılanıyorlar" dedi.

"Barış talebi ifade özgürlüğü yargılanamaz" pankartının açıldığı açıklamaya EMEP merkez, il ve ilçe yöneticileri, HDP Milletekilleri Hüda Kaya, Oya Ersoy, Ali Kenanoğlu, Saruhan Oluç, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, KESK MYK üyesi Elif Çuhadar, DİSK Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, DİSK Cam Keramik İş Genel Başkanı Birol Sarıbaş, Barış Akademisyenleri, Halkevleri Eşbaşkanı Dilşat Aktaş, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, TKP Merkez Komite Üyesi Aydemir Güler, DİP Genel Başkan Yardımcısı Levent Dölek, TKH Genel Başkanı Aysel Tekerek, Barış Vakfı Başkanı Hakan Tahmaz ve İHD yöneticileri katıldı.

İŞÇİ SINIFININ BARIŞ TALEBİ YARGILANIYOR

İlk olarak söz alan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, 'Bu suça ortak olmayacağız' diyen gazetecilerin, akademisyenlerin, hukukçuların, demokratik örgütlerin yanı sıra sendikacıların da yargılandığını hatırlatarak, "Emek Partisi bizlerin savaş dediği Afrin harekatına onay vermediği için; genel başkanımız yargılanıyor. Partimizin ve sosyalistlerin tutumu emperyalistlerin çıkarları için paylaşım savaşlarına, bölge gericiliklerinin çıkar savaşlarına tabi ki karşı olmaktır" dedi. 

Tüzel sözlerine şöyle devam etti: “Bölge halkları ve ülkemiz işçi sınıfın bu türden haksız savaşlarda zerrece çıkarı yoktur. Bunu ifade eden parti bildirilerini dağıtan genç yöneticilerimiz tutuklandılar. Onların yargılanması öncesinde açıklama yapan Selma Gürkan, Afrin harekatı ve savaş operasyonlarının AKP'nin iktidarını güvence altına almak için yaptığını söylediğinden, bu açıklama terör propagandası olarak nitelendirildi. AKP iktidarı dış politikasını resmi bir devlet ideolojisi olarak dayatmak istemektedir. Dünyanın efendiliğine soyunmuş tefeciler için biz işçi sınıfının yok olmasına elbette seyirci kalamayız.”  

‘GÜRKAN SUÇ İŞLEDİĞİ İÇİN YARGILANMIYOR’

HDP İstanbul Milletvekili Saruhan Oluç ise yaptığı konuşmada "Onların yargılanması birer onurdur. Eğer sussalardı AKP'nin yanlış dış politik adımlarına göz yumsalardı esas suç işlemiş olurlardı. Bugün burada yargılananlar suç işledikleri için değil, iktidarın suçunu konuştukları için yargılanıyorlar" dedi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da “Bence bu adliyede yakın dönemimizin tarihi yazılıyor. Bugün bizi buraya getirenlerin yarın mutlaka yargılanacağını biliyoruz. Ama biz onları adil ve dürüst yargılayacağız" ifadelerini kullandı. 

KESK adına konuşan Elif Çuhadar, tıpkı Gürkan gibi 29 Kasım'da da KESK’in de barış istediği için yargılanacağını hatırlatarak, "Sendikacılar sendikal işlerini yaptıkları için, avukatlar müvekkillerini savundukları için yargılanıyorlar. Böyle bir ülkede demokrasiden ve insan haklarından söz etmek mümkün değil. Savaş biz emekçilerin ekmeğini küçültüyor” dedi.


SELMA GÜRKAN’IN BEYANININ TAM METNİ:

Partimizin, Hükümetin Afrin operasyonu kararına yönelik eleştirilerini içeren basın açıklamasını bildiri haline getirerek partimizin tutumunu halka ulaştırmaya çalışan üye ve yöneticilerimiz gözaltına alınmış ve tutuklananlar olmuştu. Tutuklanan yönetici ve üyelerimizden Neslihan Karyemez ve Bilal Karaman’ın ilk duruşmasında, adliye önünde bu soruşturmaları ve tutuklamaları eleştiren açıklamam nedeniyle bu kez şahsım hakkında dava açılmıştır.Bu dava, bir siyasi partinin politik görüşlerini açıklamasını ceza tehdidine bırakmak suretiyle, partimizin ve genel başkan sıfatıyla şahsımın siyaset yapma hakkını yasaklamaya yöneliktir.Siyasi iktidarın memuru polisin fezlekesi, hiçbir hukuki süzgeçten geçmeden savcılık iddianamesine dönüşmüş, mahkemeniz ise iddianameyi kabul ederek bu hukuksuzluğa ortak olmuştur.İktidarın politikalarını onaylamayan, bu politikalara destek vermeyen, bu politikalara karşı tutum alan her toplumsal ve siyasal kesim siyasi iktidarın hedefi haline gelmektedir ve maalesef yargı sistemi-kurulları siyasi iktidarın bu politikalarından bağımsız işlememektedir.Şunun altını çizmek isteriz; partimiz dönemsel ya da güncel kararlarında, 150 yıllık sosyalist birikim ve işçi sınıfı ve demokrasi mücadelesi deneyimlerinin zenginliğiyle oluşturulmuş programını ve kongre kararlarını esas alır.Hükümetin Afrin operasyon kararını eleştirdiğimiz için şimdi yargılanıyoruz. Oysa bizler nasıl ülkemize başka devletlerin, güçlerin ekonomik, askeri, diplomatik ne türde olursa olsunmüdahalesini istemiyor ve böylesi müdahalelere karşı mücadeleyi ve savaşmayı hak görüyorsak, kendi ülkemizin de başka ülkelere bu tür müdahalelerini doğru bulmuyoruz.Eleştirilerimizin anlaşılması için biraz geriye giderek bir tablo çizmek istiyoruz.Savaşlar, askeri müdahaleler ve barış sorunu salt bugünün tartışma konuları değildir. Tarihten bugüne yürütülen tartışmalarda sosyalistler; emperyalistler ve bölgesel güçler tarafından yürütülen iktisadi, siyasi ve askeri yayılma politikalarının ve bunların devamı niteliğindeki savaşlarınkarşısında yer almayı ilkesel bir tutum olarak benimsemişlerdir.Sosyalistlerin savaşa karşı tutumunu belirleyen faktör bu savaşın kimin savaşı olduğu yönündeki belirlemedir. Her savaş ayrı ayrı kendi tarihsel bağlamıyla birlikte ele alınarak değerlendirilir. Ancak değerlendirmelerde ülkeden ülkeye değişmeyecek temel yaklaşım savaş haklı bir savaş mıdır sorusuna verilecek cevaptır. Ezilenin ezenle, mağdurun muktedire karşı savaşı haklı ve meşrudur. İlk saldıranın kim olduğuna bakılmaksızın, anayurdun savunulması için verilen savaşlarla savunma savaşlarının meşruluğu tartışma konusu değildir; bu savaşlar meşru, ilerici ve haklı savaşlar olarak değerlendirilir. İşçi sınıfının, ezilenlerin, halkların çıkarına olmayan hiç bir savaşın haklılığı ve meşruluğu olamaz.Sosyalistler, bütün ülkelerin burjuvazisinin kendi yağmacılık amaçlarını ulusal çıkarlar ve vatanseverlik söylemiyle gizleyerek halkı aldattığını ifşa etmişlerdir. Birinci, ikinci dünya savaşlarında sosyalistler kendi burjuva hükümetlerinin, emperyalist paylaşım ve hegemonya savaşlarının işçi sınıfına, dünya halklarına ölüm,yoksulluk ve yıkımdan başka bir şey getirmeyeceğini ilan etmişler ve savaş politikalarına karşı çıkmışlar, parlamentoda sosyalist milletvekilleri savaş harcamalarına hayır oyu vermişlerdir.

Tarihten örnekler vermek gerekirse; 1917 Ekim devrimi sonrasında kurulan sosyalist hükümet, Rus Çarlığı veAvrupa ülkeleri arasında imzalanan anlaşmaları kamuoyuna açıklayarak savaşı sonlandırmışlar ve barış anlaşmaları yapmışlardır. Yeni kurulmuş bir sosyalist devletin kurtuluş savaşında Türkiye’ye verdiği maddi, manevi desteği hatırlamakta yarar var. Yine Anadolu’yu işgal eden Yunanistan’a karşı tutum alan Yunan sosyalistlerini hatırlatmak gerekiyor.Örneklere devam edersek; sosyalist fikirlerin mimarlarından ve neferlerinden Alman sosyalistleri Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht 1. paylaşım savaşında Alman hükümetinin savaşçı ve yayılmacı politikalarını mahkûm ederek, bu politikalara karşı mücadelenin başını çekmişler ve bu tutumun bedelini hayatlarıyla ödemişlerdir. Yine Alman sosyalistlerinden Ernst Thälmann 2. Paylaşım savaşında Nazi kamplarında kurşuna dizilmiştir.Henri Alleg örneğinde olduğu gibi sosyal şovenizmin dışında kalan sosyalistler gibi tutarlı aydınlar için de, Fransa’nın Cezayir üzerinde süren 132 yıllık işgali ve mezalimi karşısında, haksız savaşlarda alınması gereken tutumu Jean Paul Sartre, André Breton, Simon De Beauvoir gibi Fransız aydınlarıgöstermişler ve kendi devletlerinin savaşçı, işgalci ve katliamcı politikalarını mahkûm etmişlerdir.Sosyalistler, ulusların tam hak eşitliği ilkesi çerçevesinde Filistin ve Kürt halkının, Ortadoğu’da ezilen halkların mücadelesini desteklemektedir.Başta 1 ve 2. Paylaşım savaşları olmak üzere insanlığın yıkımına neden olan sömürge ve paylaşım savaşları salt sosyalistler için değil, insanlığın ortak vicdanından savaşın bir suç olaraknitelenmesine yol açmış ve barış hakkı uluslararası sözleşmelerde yerini bulmuştur.Bugün iktidarın Ortadoğu ve Suriye politikalarını ve bu politikaların bir parçası olarak Afrin’e operasyon kararını eleştirdiğimiz, bu politikalara karşı tutum aldığımız için genel başkan olarak yargılanıyorum. Burada yargılanan esasen ben değilim, partimizin politikalarıdır, barış talebidir, Ortadoğu halkları için demokrasi talebidir, emperyalist barbarlığa karşı çıkan yaklaşımıdır.Ortadoğu coğrafyasında yaşanılan felaketin ve yıkımın sorumlusu, pazar ve paylaşım ile siyasi nüfuz çatışmaları içerisinde yer alan başta ABD ve Rusya ile bu politikaların ortağı durumunda olan bölge ülkeleridir. ABD ve Rusya’nın bu coğrafyada pazar, paylaşım ve siyasi güç rekabetinin sonucu olarak kışkırttığı çatışmalara, katliamlara, oluşturdukları gericiliklerden yana taraf olmamız ya da halkların felaketi olan bu politikalara sessiz kalmamız beklenemez.ABD, 2011’de Ortadoğu halklarının ayaklanmasının da bir yansıması olarak Suriye’de halk ayaklanması üzerinden Irak işgalinde kovulduğu bölgeye yeniden dönme olanağı yaratarak cihatçı selefi güçleri rejime karşı Suriye Muhalif ve Demokratik Güçler adıyla bir araya getirmiş ve savaşçı güçlerin ülkede yerleşmesine, gelişmesine olanak sağlamıştır. ABD ile ortak hareket eden AKP hükümeti Yeni Osmanlıcı olarak adlandırılan politikalarla Suriye rejimini devirmeyi öncelikli hedefolarak belirlemiş bu yönde adım atmıştır.Hükümet yetkilileri, Suriye’de egemenlik alanları oluşturmaya yönelik Yeni Osmanlıcı hayallerini gerçeğe dönüştürme amacıyla Suriye özerk bölgelerinde en etkili siyasi güçlerden biri olan ve bugün propagandasını yaptığımızı iddia ettikleri PYD/YPG temsilcileri ile Suriye rejimine karşı savaşan cihatçı güçlerle işbirliği yapmaları için ikna etmeye yönelik yönelik görüşmeler yapmışlardır.Hatırlanırsa PYD temsilcisi olarak Salih Müslim bu görüşmelerde hükümet cenahında özel bir yer tutmuştur.

Ancak, Esad’ın devrilmesi hesabı tutmamış, Rusya ve İran’ın etkilerini artırmasıyla ABD hat değiştirmiş, ancak baştan yanlış olan politikalarda ısrar eden iktidar, ABD ve Rusya arasındakiçelişkileri değerlendirerek bu süreçten karlı çıkacağını hesap ederek yanlışta ısrar etmektedir.Bugün Suriye’de olan ABD’nin ve Rusya’nın bölgeyi paylaşma ve bunun üzerinden siyasi nüfuzunu artırma politikalarıdır. Türkiye hükümeti de bu yanlış politikaların ortağıdır, yanlışında ısraretmektedir.Yayılmacı politika izleyen devletler görünüşte, işgal ettikleri veya kontrol altına aldıkları topraklara ya demokrasi ya barış ya da istikrar getireceklerdir. Mesela, ABD’nin getirmeyi vaad ettiği demokrasi ve barışın; işgal ettiği her ülkede olduğu gibi Vietnam ve Irak’ta insanlığa karşı işlenen suçlar, katliamlar ve vahşi işkenceler olduğunu gördük. Bugün IŞİD örgütünde sembolize olan gericiliğin ve vahşetin gösterisi olan uygulamalarla görmekteyiz. Rusya’nın Afganistan’a getirmeyi vaad ettiğidemokrasi ve ilerlemenin, nasıl bir bölünmüşlük, bitmeyen iç savaşlar, ve tarihsel olarak geriye savrulmaya dönüştüğünün bugün dahi tanığıyız.Hükümet, Ortadoğu ve Suriye politikalarıyla ülkeyi terör saldırılarının odağı haline getirmiş, Reyhanlı ile başlayan, Suruç ve 10 Ekim Gar katliamı ile devam eden katliamlar dizininde yüzlerce yurttaşımız yaşamlarından olmuş, bedenen ve ruhen yaralanmıştır. Savaş politikalarının yarattığı yoksulluğu, şiddeti ve vahşeti yok sayarak bir tutum belirleyemeyiz.Soçi ve Tahran görüşmelerinde Türkiye’ye biçilen rol ile adeta cihatçı güçlerin üzerinde kontrol sahibi olan ve hamiliğini yürüten ülke pozisyonuna itilmiştir. Harekat ya da operasyon adına her nedenirse densin, terörle mücadele ya da güvenlikli bölge oluşturma hangi gerekçe ile açıklanırsa açıklansın, Hükümetin Suriye toprakları ile ilgili aldığı kararlar başka bir ülkenin topraklarına,başka toplumların siyasal tercihlerine ve iktisadi potansiyeline müdahaledir. Biz bu müdahaleyi Türkiye işçileri ve emekçilerinin, Türkiye halklarının ve bölge halklarının çıkarına ve yararınaolarak görmüyoruz. Tam tersine bölgede bu politikaları emperyalistlerin bölgedeki varlığını meşrulaştıran, genişleten ve kapışmanın ve çatışmanın bir parçası olarak değerlendiriyor, karşıçıkıyor ve bu politikalara karşı mücadele ediyoruz.Partimiz, ABD ve Rusya başta olmak üzere emperyalist güçlerin bölgeden elini çekmesi, bölge halklarının kendi geleceğini kendisin belirlemesi, bölgede konuşlanan askeri güçlerin geri çekilmesi, askeri üslerin kapatılması, Türkiye’nin sınır dışındaki tüm askerlerinin geri çekilmesi gibi talepleri savunmayı, bu talepler için mücadele etmeyi işçi sınıfına ve halklarımıza karşı sorumluluğumuz, sosyalist bir parti olmanın gerekliliği olarak görüyoruz ve bu görüşlerimizi savunmaya, görüşlerimizdoğrultusunda mücadele etmeye devam edeceğiz.Bu karşı duruşun politikasını belirleyen tek yol gösterimiz yüzyılı aşkın mücadelelerin sosyalist birikimleri ve bu birikimlerin ifadesi olan partimizin programı ve kongrelerimizin dönemselkararlarıdır. Bir suç varsa ortada, partimizin görüşlerinin ve politikalarının yargılanmasıdır. Bu gerekçelerle iddianamenin derhal reddedilerek davanın düşürülmesini, siyaset yapma hakkını engelleyen, bu haksız yargılamaya dayanak hazırlayarak mahkemeyi boş yere meşgul eden kolluk güçleri ile dayanaksız iddianamenin hazırlayıcısı savcılık hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyorum.

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan

ÖNCEKİ HABER

Uysal: Üsküdar-Çekmeköy metrosu ay sonunda açılacak

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa