09 Ekim 2018 10:49

AKP MHP ittifakına dair kulis: Başkan AKP’li, yardımcı MHP’li 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bahçeli ile yapacağı görüşme öncesinde ‘ittifak’ modelleri tartışılıyor.

Fotoğraf: Kayhan Özer/AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bahçeli ile yapacağı görüşme öncesinde ‘ittifak’ modelleri tartışılıyor. Eğer belediye başkanı AKP ’den seçilirse yardımcısı MHP’li olabilir, tersi durumda da yardımcı AKP’li bir isim olabilir.

AKP ile MHP arasında arasında yerel seçimde ittifak konusunda heyetler arası görüşmeler başladı. Esas olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yapacağı görüşmenin ittifak yapılıp yapılmayacağı, yapılırsa nasıl bir modelle gerçekleştirileceği konularında belirleyici olacağı belirtiliyor. 

Parti içinde yapılabilecek ittifak modelleri konusunda şu değerlendirmeler yapılıyor:

Her yerde aday çıkarılacak: Erdoğan ve parti yöneticileri, bugüne kadar partinin aday çıkarmaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını sık sık dile getirdi. Son yapılan açıklamada da bu yöndeki kararlılığa vurgu yapıldı.

MHP’nin de destek vereceği adaylar: Bu yerel seçimler, parti açısından belki de geçmiş seçimlere göre çok daha önemli. O yüzden partinin oyunu artıracak ve belediye başkanlığını kazanmayı garanti edecek adaylarla seçime girilecektir. Erdoğan’ın “Yerel seçimlerle ilgili hazırlıklarımızda tek ölçümüz en doğru adayla milletimizin karşısına çıkıp en yüksek oyu almasıdır. Adaylarımızın klasik belediyecilik hizmetleri yanında, sosyal belediyeciliği de en iyi şekilde uygulayacak isimler olması gerekir. Bu vasıflara sahip, AK Parti’nin değerleriyle çelişmeyen her isim bizim için makbuldür” sözleri, partiyle sorunu olmayan her kesimden adaylar çıkarılabileceğine işaret ediyor. Bu anlamda MHP’li seçmenden oy alabilecek ve MHP yönetiminin de olumlu yaklaşacağı bazı isimlerin aday yapılması gündeme gelebilir.

Başkanın AKP ’li, yardımcının MHP’li olması: İki partinin oylarının birbirine yakın olduğu yerler başta olmak üzere bazı bölgelerde belediye başkanını hangi partinin kazanacağına göre önceden bir formül geliştirilebilir. Eğer belediye başkanı AKP ’den seçilirse yardımcısı MHP’li olabilir, tersi durumda da yardımcı AKP’li bir isim olabilir.

Belediye meclislerinde MHP ağırlığı: Bazı illerde belediye meclis üyeliği için iki parti arasında bir ittifaka gidilebilir. CHP ve İYİ Parti’nin güçlü olduğu yerlerde belediye meclislerinde MHP’li adaylara ağırlık verilebilir. Her iki partinin aday listeleri ayrı da olsa dengeyi de çok bozmayacak şekilde karma bir adaylık sistemi oluşturulabilir.

Belediye meclis başkanlığı için yasa değişikliği: Bir süredir AKP içinde belediye başkanlarının belediye meclislerinin de başkanı olmasına ilişkin uygulamanın kaldırılması tartışılıyor. Buna ilişkin bir düzenleme, yerel seçimlerden sonra Meclis gündemine getirilebilir. MHP’yle yasa değişikliği konusunda bir mutabakat sağlanarak seçimden sonra belediye başkanlarının AKP’li olduğu bazı illede, belediye meclis başkanlarının MHP’li olması yoluna gidilebilir.

Seçmenler üzerinden ittifak: MHP ile hiçbir yerde bir model üzerinden ittifak yapılamaması durumunda tercih partinin seçmenlerine bırakılır, böylece tabanlarda doğal bir ittifak yapılması sağlanabilir. Özellikle iki partinin de güçlü olduğu illerde bu yönteme başvurulabilir. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu'dan McKinsey tepkisi: Damadına dava açacak mısın?

SONRAKİ HABER

Mersin'de Evrensel'in 25. yılı dayanışma etkinliğiyle kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa