09 Ekim 2018 09:05

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu: Siyaseti bırakıyorum

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP'yi bırakmadığını ama siyaseti bıraktığını söyledi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına konuk oldu. Başkan Kocaoğlu, programda partiyi bırakmadığını ama siyaseti bıraktığını söyledi. CHP'li olduğunu ve başka hiçbir oluşumun içinde yer almayacağını belirten Kocaoğlu, Muharrem İnce'nin ise CHP için umut olacağını düşünmediğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CNN Türk televizyonundaki Tarafsız Bölge programında gazeteci Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı. Kocaoğlu, 2014 seçimlerinde de aday olmayı düşünmediğini belirterek, “Belediye başkanlığı için 10 senenin yeterli olduğuna inanıyordum. O dönem AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım olmuştu. Güçlü bir ismin karşısına çıktım" dedi. Aziz Kocaoğlu, “AK Parti yine güçlü bir ismi karşınıza çıkarırsa düşünceniz değişir mi? sorusuna da, “Şu anda siyasette AK Parti içinde bir numaralı isim cumhurbaşkanı, 2 numara da Binali Yıldırım. Meclis başkanıyla yarıştım" yanıtını verdi. “Genel başkan mı olmak istiyorsunuz? sorusunu da yanıtlayan Kocaoğlu, "Hayır kesinlikle. Ne milletvekilliği ne başka bir şey" dedi. 

‘KILIÇDAROĞLU ADAY OLMAYACAĞIMI BİLİYORDU’

Başkan Aziz Kocaoğlu, genel merkez ile arasında sorun olmadığını yönündeki soru üzerine, "Kimseyle aramda problem yok" cevabıyla karşılık verdi. Ahmet Hakan'ın, “Ama sizi hala aramamış" çıkışı üzerine Kocaoğlu, “Aramasına gerek yok. Benim de Sayın Genel Başkanı aramama gerek yok. 2014 seçimlerinden sonra da her konuşmamızda ben aday değilim, adayını hazırla dedim" diye konuştu. “Nezaket olarak araması gerektiğini düşünmüyor musunuz" sorusuna da  “Hayır düşünmüyorum. Benim de onun da bildiği konu. Kendisiyle konuşmadım" dedi. Kocaoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu'nu aramaması ile ilgili, “Siyasette benim ilk öğrendiğim şey şu; bildiğin soruyu sormayacaksın. Genel başkan benim aday olmadığımı biliyor. Kaç senedir söylüyorum. Aday olmayacağımı bilen genel başkana aday olmayacağımı açıklayacağım demek ne demek? Canı isterse kendi arar” açıklamasında bulundu.

‘ADAMCI SİYASET YAPMADIM’

Kocaoğlu, “Muharrem İnce'ci kanattan mısınız?" sorusunu da şöyle yanıtladı:

"Hayır efendim. Ben hiçbir kanattan olmadım. Ben 65 sene önce oy pusulası dağıttım. Hiçbir zaman adamcı olmadım. Adamcı siyaset yapmadım. Benim ekibim de yok. Doğru yapıyorsam gelin beni destekleyin. Siz doğru yapıyorsanız ben sizi destekleyeyim. Ben hata yapıyorsam siz ortak olmayın siz hata yapıyorsanız ben ortak olmayayım. Değişimden kastım genel başkan önderliğinde partide köklü bir değişim yapılsın demiştim. Adaylığımla hiçbir alakası yok. 2014 seçimlerinden 6 ay önce almış olduğu bir karardı."

“Genel başkan size ihtiyaç var derse" sorusu üzerinde de Başkan Kocaoğlu, “Buna cevap vermek kendi kurallarıma göre pek doğru değil. Genel başkan bunu teklif ederse ben bunun cevabını veririm" dedi. Bunun üzerine gelen “Kapı aralık mı" sorusuna Kocaoğlu, “Geçiniz" yanıtı ile karşılık verdi.

'İNCE UMUT OLMAZ'

CHP'nin muhafazakar kesimden oy alamadığı algısı olduğu sorusuna Kocaoğlu, “Bu iş 'Gavur İzmir'e kadar gider. Türkiye'nin her tarafı ne kadar inançlı ve Müslüman ise İzmir de öyle inançlıdır. Oy alınmaz diye bir şey yok. Oy alınır. Herkesten oy alınır. Yeter ki sen ona göre politika üret, ona göre duruş sergile, elinden tut, kader birliği yap. CHP alerjisi var olduğu söylenen bir şeydir. CHP alerjisinin CHP'yi iktidara getirmeyecek boyutta olduğuna inanmıyorum. Değişebilir, değişir" dedi.

Kocaoğlu, “Muharrem İnce CHP için umut olur mu?" sorusunu da "Ben umut olacağını sanmıyorum" cevabını verdi. (İzmir/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci ve siyasetçilerin olduğu 90 kişi gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de sandık çıkış anketine göre seçimi Muhafazakar Parti kazandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa