08 Ekim 2018 17:51

‘Domatesin pahalılığının sebebi hükümet’

Antep Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği: Ürünlerin pahalı olmasının nedeni tarımda üretimi iyi organize edemeyen hükümettir.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Yüksek fiyata domates sattığı pazarcıya zorla fiyat düşürten AKP’li Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na tepki gösteren Antep Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hayri Sucu, “Ürünlerin pahalı olmasının nedeni, pazarcı ya da komisyoncu değil. Tarımda üretimi iyi organize edemeyen hükümettir” dedi.

Antep’in Şahinbey ilçesine bağlı Kılıçoğlu mahallesindeki semt pazarında Cumartesi günü, zabıta ekipleriyle beraber fiyat denetimi yapan AKP’li Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, pazarcının satış fiyatını düşürmesini istemişti.

Tahmazoğlu, 5 liraya satılan domatesin alış faturasını 75 kuruş olarak gördükten sonra pazarcıya “Olmaz böyle. Ya fiyatı düşürüyorsun, ya tezgahı kapatıyorsun” demişti. Pazarcı da her ne kadar alış fiyatının komisyoncu tarafından eksik gösterildiğini söylemişse de ikna edememiş ve tezgahını kapatmamak için domatesi alış fiyatının altında satmak zorunda kalmıştı.

‘MAZOTA NEDEN SES ÇIKARMIYOR?’

Tahmazoğlu’nun bu tavrına Antep Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hayri Sucu’dan tepki geldi. Sucu, pazarcının domatesi uygun fiyattan sattığını söyledi. Komisyoncuların, domatesi tarladan 4.20 kuruş civarında satın alıp perakendecilere 4.50’ye sattığını dile getiren Sucu, “Mazot 6 lirayı, benzin 7 lirayı geçmiş. Tahmazoğlu neden buna ses çıkarmıyor?” diye sordu.

Pazarcının domatesi aldığı komisyoncunun faturayı düşük fiyattan kestiğini aktaran Sucu, halde 75 kuruşa domates bulabilmenin imkansız olduğunu söyledi. “Bu zamanda 75 kuruşa domates satıldığı nerede görülmüş?” diye soran Sucu, şöyle devam etti: “Belediye başkanının domatesin gerçek fiyatını öğrenip öyle konuşmaması gerekirdi. Bir komisyoncunun yaptığı bir yanlışa karşılık pazarcıyı ve üreticiyi zan altında bırakmamalıydı. Bizi arayıp sorabilirdi. Şu an domatesin tarladan çıkış fiyatı, 4.10 kuruştan aşağı değildir. Sanki memleketteki pahalılığın sebebi bizmişiz gibi pazarda tavır takınması ve bunu basın organlarıyla paylaşmasından esnaf olarak çok rahatsız olduk. Belediye başkanının pazarcıya takındığı tavır hiç doğru değil, biz kabul etmiyoruz.”

‘PAHALI ÜRÜNÜN SORUMLUSU HÜKÜMETTİR’

Sadece domatesin değil, tüm sebze ve meyvelerin pahalı olduğunu dile getiren Sucu, ürünlerin pahalı olmasının nedenini de şöyle açıkladı:

“Ürünlerin pahalı olmasının nedeni, pazarcı ya da komisyoncu değil. Tarımda üretimi iyi organize edemeyen hükümettir. Bize yetmeyen domatesi gidip ihraç ediyoruz. Ürün ihracata gidince piyasada mal azalıyor. Mal azalınca da fiyat artıyor. Başkanın pazarda yaptığı, vatandaşın gözünü boyamaktır. Geçen sene bin dönüm domates eken üretici, maliyeti 1 lirayı bulan domatesi 40 kuruşa satınca bu yıl 100 dönüm domates ekti. Tabi gübrenin, tarımsal ilacın fiyatının artmasından dolayı da üretici ekin ekmedi. Bu da fiyatları arttırdı.”

‘BELEDİYE BAŞKANI BURAYA GELSİN’

Antep Sebze ve Meyve Halinde komisyonculuk yapan İhsan Özer de, pazarda yaşanan olayla ilgili “Domatesi tarladan 4 lira 10 kuruştan aldım. Nakliye ücreti ve masrafı ekleyince zaten fiyat daha da katlanıyor. 4 lira 10 kuruşa aldığım domatesi, şu an 4 liraya kimse almıyor. Zararına sattığım halde yine alınmıyor. Hatta alıcı çıksa 3,50’ye de veririm. Şahinbey Belediye Başkanı gelsin, halin halini görsün. Pazarda ne işi var? Asıl iş burada. Gelsin biz ona alış faturamızı da gösteririz. Bakalım bizim zararına sattığımızı görünce ne diyecek?” sözleriyle tepki gösterdi. (Antep/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dersim’deki valilik protokolü İçişleri Bakanı’na soruldu

SONRAKİ HABER

CHP'li Engin Özkoç: Erken seçimin bir an önce olmasını biz de isteriz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa