08 Ekim 2018 17:18

CHP'den ittifak açıklaması

Öztrak: Şu anda ittifak bizim gündemimizde yok. Tabanda mutabakatı sağlayacak adaylarla milletimizin karşısına çıkacağız

Fotoğraf: Kaan Ulu/DHA

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, ''Şu anda ittifak bizim gündemimizde yok. Biz tabanda mutabakatı sağlayacak, sevilen ve hizmet yapabilecek adaylarla milletimizin karşısına çıkacağız'' dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantı sürdüğü saatlerde, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısı düzenledi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsmet İnönü ve CHP’ye ilişkin kullandığı sözlerine tepki gösterdi. Özktrak, “McKinsey konusunun takipçisi olmaya devam edeceğiz, yakından izleyeceğiz. Genel Başkanımızın sormuş olduğu 10 soru, AKP Genel Başkanının doğru yolu bulmasını sağlamış. Kendisi 180 derecelik dönüşe gerekçe arama, üstünü örtme gayretine girmiş. Bu çerçevede partimize yüklenmiş, Sayın İsmet İnönü üzerinden Türkiye’nin gerçek gündemini karartmaya çaba göstermiş.” ifadelerini kullandı.

'KENDİSİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batman’da patlamada yaşamının yitiren 8 askerinin sorumluluğunu CHP’ye attığını da hatırlatan Öztrak, "AKP Genel Başkanı 8 şehidin sorumlusu olarak partimizi göstermiştir. Bizim bölücü terör örgütü PKK ile işbirliği içerisinde olduğumuzu, perdenin arkasında CHP'nin olduğunu iddia etme cüretini göstermiştir. Bu iddiayı yapan kişi bir dönem 'Milliyetçiliği ayaklar altına aldık' diyen kişidir. Oslo'da terörle masaya oturma talimatı veren kişidir. Habur'da terörist için çadır mahkemeleri kurduran kişidir. Şehirlere silahlar yığılırken Valilere 'Operasyon yapmayın' talimatı veren kişidir. Bu iddialarını ispat edemezse müfteridir. Kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Ve bu iddiaların bir an önce ispat edilmesini isteyeceğiz.''' dedi.

'AYLIK ENFLASYONUMUZ 153 ÜLKENİN YILLIK ENFLASYONUNDAN FAZLA'

Son günlerde yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendiren Öztrak, ''Sayın Erdoğan 'Türkiye'de kriz yok ilk önce bir ekonomiyi öğren, Türkiye'de ekonomiyle ilgili bir manipülasyon, manülatif hareket var' diyor Sayın Genel Başkanımıza. Millet artan hayat pahalılığı ve işsizliğin altında inim inim inliyor. Demek ki bu sesler Saray'dan duyulmuyor. Kendini yakan işsizin, intihar eden babanın, konkordato ilan eden şirketlerin hatta vatandaşların sesleri Saray'a kadar gitmiyor demek ki . Bu ülkenin aylık enflasyonu dünyada 188 ülke içinde 153 ülkenin yıllık enflasyonundan fazla. Aylık enflasyonumuz bu ülkelerin yıllık enflasyonundan fazla. Enflasyonda dünya 8'incisi olmuşuz. OYP'de önümüzdeki yıl büyüme yüzde 1,9 olacak diyorsunuz, uluslararası kuruluşlar da diyor ki 'yüzde 1,9 bile olmayacak, eksi olacak' diyor'' diye konuştu.

'İŞSİZLİK ÇİFT HANELERİ GEÇMİŞ'

Doların sene başında 3 lira civarında olduğunu şimdi ise 6 liraya çıktığını belirten Öztrak sözlerine şöyle devam etti: ''2 yıllık devlet kağıdının faizi sene başında yüzde 13'müş, şimdi ise yüzde 26 olmuş. İşsizlik çift hanelere geçmiş. Sonra siz çıkıp diyorsunuz ki 'ülkede kriz yok, manipülasyon var' ama her ne hikmetse aynı konuşmanın içerisinde defalarca krizden bahsediyorsunuz en sonunda da diyorsunuz ki özel sektör bu krizi fırsata çevirecek mahiyete sahiptir. Kriz var mı yok mu? Türkiye'de bal gibi kriz var. Coşmuş bir enflasyon, yüzde 20'leri geçmiş faizler, işsizlik,  her geçen gün artıyor, ülke durgunluğa doğru hızla sürükleniyor, 'Dengelenme süreci başladı, çoğu gitti azı kaldı' şeklinde açıklama yapıyorlar. Bu milletle alay etmektir.”

'BUNU YAPAMIYORLARSA O ZAMAN ORADA NEDEN OTURUYORLAR'

Bir gazetecinin dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın HDP'li belediyelerle ilgili yaptığı ‘Bu seçimlerde de teröre bulaşmış olanlar sandıktan çıkarsa gereğini yapıp kayyım tayinleriyle yolumuza devam edeceğiz' şeklindeki hatırlatmasına Öztrak, ''Bu açıklamanın ne anlama geldiğini anlamakta biraz zorlandım. Siz devletsiniz. Polis sizin emrinizde, yargı sizin elinizde. Yüksek Seçim Kurulu var. Bütün bunlar herhalde terörle ilgisi olan birilerini belediye başkanı adayı olmasına veya belediye meclisine aday olmasını önlemekle yükümlüdürler. Bunu yapamıyorlarsa o zaman orada niye oturuyorlar?'' diye cevap verdi.

'ŞU ANDA İTTİFAK BİZİM GÜNDEMİMİZDE YOK'

Öztrak, '”CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ile HDP milletvekili Celal Doğan'ın İstanbul'da görüşmesine dair bunun bir ittifak ön görüşmesi olduğu şeklinde yorumlar yapıldı. Buna dair yaklaşımınız nedir?” şeklindeki soruya ise "Lütfen öküzün altında buzağı aramayın. Genel Başkanımız da açıklıyor ben de açıklıyorum. Söylediğimiz bir şey var. Şu anda ittifak bizim gündemimizde yok. Biz tabanda mutabakatı sağlayacak, sevilen ve hizmet yapabilecek adaylarla milletimizin karşısına çıkacağız'' cevabını verdi. (DHA)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çorum'da kriz paneli: Faturayı emekçiler değil krizi çıkaranlar ödesin

SONRAKİ HABER

Finlandiya’da grevdeki postacılar gösteri yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa