08 Ekim 2018 15:56

Ticaret Bakanlığı fahiş zamlarla ilgili inceleme başlattı

Ticaret Bakanlığı: Bugün itibarıyla 81 ticaret il müdürlüğümüz kanalıyla 3 bin 974 firmada, toplam 69 bin 200 ürün denetlendi.

Fotoğraf: Scott Warman/Unsplash

Paylaş

Ticaret Bakanlığınca, haksız fiyat artışına yönelik 81 ticaret il müdürlüğü kanalıyla bugün itibarıyla 3 bin 974 firmada, toplam 69 bin 200 ürünün denetlendiği bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, döviz kurlarındaki yükselişlerin bazı mal ve hizmet maliyetlerini etkilemediği halde "döviz kaynaklı maliyet artışı" iddiasıyla fiyatlarını yükselten işletmelere karşı tüketicilerin korunması ve aynı zamanda haksız rekabet karşısında işletmelerin zarar görmemesi için gerekli önlemlerin alınmasının zorunlu hale geldiği belirtildi.

Türkiye'de uygulanan liberal ekonomik sistemde bir mal veya hizmetin fiyatının arz ve talep dengesine bağlı oluşmasının esas kabul edildiği ifade edilen açıklamada, 31 Ağustos'ta yürürlüğe giren ‘Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in hedefinin hiçbir şekilde serbest piyasa sisteminin işleyişine müdahale etmek olmadığı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bilakis düzenlemenin asıl amacı, hem haksız fiyat artışları ile mağdur edilen tüketicilerin hem de haksız rekabet karşısında dürüst ticaret prensiplerine bağlı olarak faaliyet gösteren işletmelerin korunmasıdır. Bu kapsamda bugün itibarıyla 81 ticaret il müdürlüğümüz kanalıyla 3 bin 974 firmada, toplam 69 bin 200 ürün denetlenmiştir. Diğer taraftan, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Genel Müdürlüğünce, üreticiler nezdinde yürütülen resen incelemeler çerçevesinde 114 firmadan savunma yazıları talep edilmiş olup, denetim süreci devam etmektedir ve ilgili mevzuat kapsamında gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır.”

ENFLASYON YÜZDE 20'Yİ AŞMIŞTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 3 Ekim'de eylül ayı enflasyon rakamlarını açıklamıştı. Verilere göre enflasyon aylık bazda yüzde 6,3 oranında artış göstermiş; yıllık enflasyon ise yüzde 17,9'dan yüzde 24,52'ye çıkmıştı. Bu oranla enflasyon eylülde 15 yıl sonra ilk kez yüzde 20'yi aşmış oldu. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Özel okul teşviği vergi borcuna gitti, velinin parası okulda kaldı

SONRAKİ HABER

Meclis bütçe görüşmelerinde "Afrin zeytini" tartışması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa