08 Ekim 2018 13:16
Son Güncellenme Tarihi: 08 Ekim 2018 15:45

Türkiye, Suudi gazeteci kaşıkçı için konsoloslukta arama izni istedi

Türkiye, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğu'nda arama izni talep etti.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Türkiye, 2 Ekim'den bu yana haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğu'nda arama izni talep etti.

NTV’nin haberine göre arama talebi ikinci kez Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Suudi Arabistan Büyükelçisi Walid Bin Abdul Karim El Khereiji’ye iletildi.

Bloomberg kanalına röportaj veren Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Kaşıkçı için Türkiye’ye başkonsolosluk binasını arama izni vermeye hazır olduklarını belirtmiş ve “Bu binalar egemen topraklardır ancak buraya girmelerine, arama yapmalarına ve ne yapmak isterlerse yapmalarına izin vereceğiz. Saklayacak hiçbir şeyimiz yok” demişti. 

SUUDİ ARABİSTANDA'DAN GELEN 2 UÇAK, KISA SÜRE SONRA GERİ DÖNMÜŞ

Öte yanda, DHA'nın haberine göre; Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolduğu gün Atatürk Havalimanı'na Suudi Arabistan'dan gelen 2 uçağın kısa süre sonra tekrar bu ülkeye havalandığı ortaya çıktı.

2 Ekim'de Suudi Arabistan’dan HZ-SK1 ve HZ-SK2 kuyruk tescilli iki uçağın birer saat arayla Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminali’ne iniş yaptığı ortaya çıktı. İlk uçağın Atatürk Havalimanı’nda bir saat kaldıktan sonra Suudi Arabistan’a havalandığı ikinci uçağın ise ilk uçağın inişinden bir saat sonra havalimanına indiği belirlendi. HZ- SK2 kuyruk tescilli uçağın da akşam saatlerinde İstanbul’dan ayrıldığı öğrenildi.

CUMARTESİ ANNELERİ:İKTİDARI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

Cumartesi Anneleri, 2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğu’na girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için iktidarı göreve çağırdı.

Cumartesi Anneleri, gazeteci Cemal Kaşıkçı‘nın konsoloslukta öldürüldüğüne dair iddialara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Suudi Arabistan devletinin Kaşıkçı’nın normal yollardan ve salimen konsolosluktan ayrıldığını ispatlamakla yükümlü olduğu vurgulandı: “Suudi Arabistan devleti, bu yükümlülüğünü yerine getirmemesi halinde Kaşıkçı’nın kaybedilmesinin birinci dereceden faili olacaktır. Gözaltında kaybetme insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur ve Cemal Kaşıkçı’nın ülkemizde kaybedilmiş olma ihtimali 23 yıldır bu suçla mücadele eden bizler tarafından kabul edilemez. İktidarı diplomatik dengeleri koruma yerine, bu insanlığa karşı suç iddiası karşısında sorumluluklarını derhal ve eksiksiz yerine getirmeye çağırıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şair Sennur Sezer, ölümünün üçüncü yılında anıldı

SONRAKİ HABER

Birleşik Krallık’ta yapılacak seçimlerde sermaye tedirgin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa