08 Ekim 2018 09:50
Son Güncellenme Tarihi: 08 Ekim 2018 11:55

Brezilya’da seçim ikinci tura kaldı

Brezilya'da faşist aday Jair Bolsonaro, devlet başkanı seçiminin ilk turunu kazandı. Çoğunluk sağlanamadığı için 28 Ekim'de ikinci tur seçim yapılacak

Fotoğraf: Agência Brasil/Wikimedia Commons (BB-BY-SA 2.0)

Paylaş

Güney Amerika ülkesi Brezilya’da Pazar günü yapılan devlet başkanı seçiminin ilk turunu, faşist aday Jair Bolsonaro kazandı.

Bolsonaro oyların yüzde 46’sını alırken, en güçlü rakibi sosyal demokrat İşçi Partisi (PT) adayı Fernando Haddad oyların yüzde 29’unu aldı. Bolsonaro 49 milyon, Haddad ise 31 milyon oy aldı. 55 yaşındaki Haddad, 2013-2017 yılları arasında Sao Paulo belediye başkanlığı yapmıştı. “Daha soldaki” adayların oyları ise oldukça düşük kaldı.

İKİNCİ TUR 28 EKİM’DE YAPILACAK

Bu arada ilk turda adaylardan herhangi biri yüzde 50’den fazla oy alarak çoğunluğu sağlayamadığı için ikinci tura gidilecek seçimler, 28 Ekim’de yapılacak.

Seçim komisyonu yetkilileri, seçimlerin büyük bir problem yaşanmadan barışçıl bir ortamda yapıldığını ifade etti. Ancak sosyal medyaya düşen Bolsonaro seçmenlerinin “silahla” oy kullandıkları görüntüleri büyük tartışma yarattı.

Öte yandan devrimci, sosyalist, ilerici parti ve örgütlerin ortak adayı olan Guilherme Boulos ise yüzde 0.6 gibi oldukça düşük bir oy aldı. Bu oranda, Bolsonaro yönetiminin iktidara gelmesinin engellenmek isteyen Brezilyalıların, iktidar partisiyken uzaklaştıkları sosyal demokrat PT’ye yeniden oy vermelerinin etkili olduğu tahmin ediliyor.

BOLSONARO: BÜYÜK BİR ZAFER

Geçmişte Brezilya ordusunda yüzbaşı olarak görev yapan Bolsonaro, askeri diktatörlük ve işkence destekçisi olduğunu gizlemiyordu. Kadın ve LGBTİ+ karşıtı sözleriyle de tepki topluyordu.  Bolsonaro, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Televizyonda süre alamadığımızı, hâlen kampanya parası verilmeyen çok küçük bir parti olduğumuzu ve benim de 30 gündür hastanede yattığımı göz önüne alırsak bu büyük bir zafer” dedi.

ABD İLE İLİŞKİLERİ DÜZELTME SÖZÜ

ABD Başkanı Donald Trump’ın da hayranı olan Bolsonaro, Venezuela gibi ABD karşıtı rejimlere karşı daha sert bir politika izlemeyi ve ABD ile ilişkileri güçlendirmeyi vaat etmişti. Kısa süre öncesine kadar Brezilya'daki küçük partilerden biri olan Sosyal Liberal Parti, aynı gün yapılan genel seçimlerde de büyük bir başarı yakalayarak Kongre’deki en güçlü ikinci parti konumuna geldi.

Parlamento kararıyla devrilmeden önce iktidarda olan İşçi Partisi’nin ve diğer merkezi partilerin büyük yolsuzlukla anılması, en az 100 milletvekilinin yolsuzluk soruşturması geçirmesi ve PT’nin de en popüler adayı olan eski devlet başkanı Lula da Silva’nın 12 yıllık hapis cezası nedeniyle cezaevinde olması ve gerekçeyle seçime katılmasının engellenmesi de Bolsonaro’nun öne çıkmasına yardımcı olmuştu.

BÖLGE İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Güney Amerika’nın ve dünyanın en büyük ekonomileri arasında bulunan Brezilya’nın, PK iktidarı döneminde ABD ile siyasi ilişkiler açısından uzaklaşması ve Venezuela, Ekvador, Arjantin, Küba ve Bolivya gibi “ilerici hükümetler” denilen siyasi ittifaka yakınlaşması ABD’nin bölgedeki etkisinin azalmasına neden olan etkenlerden biriydi. Rusya ve Çin’in kıtada özellikle ekonomik olarak etkin olmasını sağlayan bu süreçte, “ilerici hükümetlerin” yolsuzluklarla anılmasının yanı sıra emekçilerin temel sorunlarına kalıcı çözümler getirmemesi gibi başarısızlıklarla anılmaları ise etkilerini azaltmıştı.

Arjantin’de sosyal demokrat hükümetin yerini açıktan neoliberal ve ABD işbirlikçisi Macri hükümeti gelmiş, Ekvador’da iktidar partisi değişmese de yeni Batı yanlısı ve eski BM çalışanı Moreno seçimi kazanmıştı. Bu nedenle Brezilya gibi bir ülkede Bolsonaro benzeri bir yönetimin iktidar olması, ABD’nin “arka bahçesi”nde yeni bir gerici hasada başlamasına neden olabilir. (DIŞ HABERLER)

İKİNCİ TURDA NE OLUR?

28 Ekim’de yapılacak ikinci tur için ise gözler, yüzde 12.5 oy alan Demokratik Emek Partisi başkan adayı Cido Gomes’e çevrildi bile. Diğer aday ve partilerin oy oranı çok düşük olduğu için Gomes ve partisinin kimi destekleyeceği önem kazandı. Gomes ise ilk açıklamasında ittifak görüşmeleri öncesi parti yönetiminin toplanacağı ve kararın bu toplantıda alanacağını söyledi.

Telesur’un haberine göre, Gomes’in Bolsonaro’yu desteklemesi beklenmiyor. Gomes, açıklamasında ülkenin bölünmesi karşısında “büyük üzüntü ve endişe” duyduğunu belirterek, “faşizme” karşı ise mücadele edeceğini söyledi. Gomes, “Benim tarihim faşizme karşı demokrasinin savunulmasının tarihidir” dedi. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yeşil Yol için Milli Park sınırında patlayıcı kullanmak izinliymiş

SONRAKİ HABER

Balıkesir'de 3.7 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa