07 Ekim 2018 21:31

Trump: Yakın zamanda Kim ile tekrar görüşmeyi dört gözle bekliyorum

ABD Başkanı Donald Trump, 'Pompeo, Başkan Kim ile çok iyi bir görüşme yapmış. Yakın zamanda Kim ile tekrar görüşmeyi dört gözle bekliyorum' dedi.

Fotoğraflar: Flickr, Wikimedia Commons ve Pixabay. Kolaj: Evrensel

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) lideri Kim Jong-un ile görüşmesine ilişkin "Bakan Pompeo bugün Pyongyang'da Başkan Kim ile çok iyi bir görüşme yapmış" ifadesini kullandı. Trump ayrıca "Yakın zamanda başkan Kim ile tekrar görüşmeyi dört gözle bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Trump, Pyongyang'ta Pompeo ile Kim arasındaki toplantıya ilişkin Twitter hesabından "Bakan Pompeo bugün Pyongyang'da Başkan Kim ile çok iyi bir görüşme yapmış Signgapur Zirvesi'ndeki anlaşmada ilerleme kaydedilmiş. Yakın zamanda başkan Kim ile tekrar görüşmeyi dört gözle bekliyorum." paylaşımında bulundu.

Pompeo da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Pyongyang'taki görüşmede Singapur Zirvesi'nde varılan anlaşmalar üzerinde ilerlemeye devam ettiklerini kaydetmişti.  

Pyongyang ziyaretini tamamlayan Pompeo, daha sonra Güney Kore'nin başkenti Seul'a geçti. Pompeo, dün de Tokyo'da Japonya Başbakanı Şinzo Abe tarafından kabul edilmişti.

ABD Başkanı Trump, geçen ay Kuzey Kore lideri Kim ile ikinci bir zirvenin yakında yapılacağını duyurmuştu. Trump ayrıca Batı Virginia’da düzenlenen etkinlikte destekçilerine hitap ederken, Kuzey Kore lideri için “Ondan hoşlanıyorum, benden hoşlanıyor. Bunu söylememe izin var mı? Acımasızdım ama o da öyleydi. Biz dönüp dolaşıp aynı noktaya döndük ve sonra birbirimize aşık olduk. Bana güzel mektuplar yazdı. Ve onlar harika mektuplar. Biz aşık olduk” ifadelerini kullanmıştı.

Trump ile Kim, 12 Haziran'da Singapur'da bir araya gelmiş, zirvenin ardından iki lider Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda anlaşmaya varmıştı. Ancak ilerleyen süreçte ABD, Kuzey Kore'yi nükleer programından vazgeçmemekle suçlamıştı. (DIŞ HASBERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çin'de gözaltına alınan Hongwei, INTERPOL Başkanlığından istifa etti

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa