07 Ekim 2018 17:12

Mardin'de Eti Bakır'ın çalışmaları köylüleri tedirgin ediyor

Mardin'de Cengiz Holding'e ait Eti Bakır işletmesinin siyanürlü havuz kurduğu iddiası ve ağaçları kesmesi köylüleri tedirgin ediyor.

Fotooğraf: Ahmet Kanbal/MA

Paylaş

Ahmet KANBAL

Mardin Mazıdağı'nda Cengiz Holding’e ait Eti Bakır A.Ş'de siyanür havuzu kurulduğu iddiası sonrası Karataş köyünde meşe ve alıç ağaçları kepçelerle sökülmeye başlandı. Çalışmalar köylüleri tedirgin ederken, hem siyanüre hem de göçe karşı kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı. 

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Karataş (Şemika) Köyü’nde, hükümete yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding’in siyanür havuzu kurmaya başladığı iddiaları sonrası, köylülerin meşe ve alıç ağaçları kepçelerle söküldü. Siyanür konusunda bilgilendirme çalışması yapan köylüler, ağaçlarının sökülmesi sonrası yerlerinden edineceklerinin tedirginliğini yaşıyor. Eti Bakır’ın uygulamalarına karşı nasıl bir mücadele sürdüreceklerini tartışmaya başlayan köylüler, hukuki mücadeleyi devam ettirme kararı alırken, köyün boşaltılmasına karşı da kamuoyu oluşturulmaya çalışacaklar. 

Bu çerçevede destek taleplerini yineleyen köylüler, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile irtibata geçti. Beraberinde Eti Bakır’da kurulacağı iddia edilen siyanür havuzunun çevre köyleri de etkileyeceğini belirten köylüler, diğer köylerle de irtibata geçerek, mücadelelerine destek sunulmasını amaçlıyor. Daha önce köylülerin sesini Meclis’e taşıyan HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, köylüleri ziyaret etti

ATIK HAVUZU İDDİASI

Köylüler, Eti Bakır’ın daha önce köyün etrafına kazdığı hendekleri gösterdikleri tepkiler sonucu kapattırdıklarını ancak köyün etrafında her geçen gün artan iş makinelerinin tedirginliğini yaşıyor. 

Köy Muhtarı Mehmet Hadi Araç, Eti Bakır ile aralarında yaşanan süreci anlatarak, şirketin alanları her geçen gün genişlettiğini söyledi. Mahkeme sonucunun beklenmediğini ve hukuksuz bir şekilde inşaat çalışmasının sürdüğünü aktaran Araç, köylerini terk etmemekte ısrarlı olduklarını dile getirdi.

Eti Bakır’ın mera alanlarına atık havuzu yapmaya başladığını ileri süren Araç, “Fabrikanın pisliğini buraya boşaltacaklar. Ortaya çıkacak bütün pislik ve zehirli maddeler köyümüzü etkileyecek. Sondajlarımız, içme sularımız hepsi buradan etkilenecek. Siyanür ile birlikte zaten hepimiz burada zehirleneceğiz” dedi. 

‘ÜZÜMLER DALINDA KURUDU’Köy halkından Faysal Akkuş da, yetiştirdikleri üzüm bağını göstererek, fabrikanın şu anki çalışmasından dolayı bağlarının kullanılamaz hale geldiğini belirtti. Üzümleri bu sene toplayamadıklarını ve dalında kuruduklarını kaydeden Akkuş, şunları söyledi: “Korkumuzdan artık toplayamıyoruz, yiyemiyoruz da. Zehirlenmekten çekiniyoruz. Buna artık bir son verilmesini bekliyoruz.”

Mustafa Önen ise, daha önce kazılan hendekleri hatırlatarak, “Hendekleri kazdılar bırakmadılar hayvanlarımızı otlatalım. Köylülerin meralara girişini yasakladılar. Yer kalmadı gidelim. Uçacak halimiz yok. Bu nedenle destek bekliyoruz” diye konuştu. Köyün mezarlığının da fabrikanın çalışma alanı içinde kaldığını söyleyen Önen, “Mezarlarımızı bile işgal ettiler. Kışın yağmur yağınca inşaat nedeniyle su toplanıyor, sele neden oluyor. Biz burada kalmaya kararlıyız. Bir yere gitmiyoruz” diye belirtti. (MA)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hakkari'de sokakta öldürülen 4 kişinin davası görülecek

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik; İskandinav ülkeleri bu sistemle battı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa