07 Ekim 2018 15:35

Temelli: Ortak sorunları ortak çözümle aşabiliriz

Gençlerin buluşmasına katılan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 'Sorunlarımız ortaktır bu sorunları da ortak çözümlerle aşabiliriz' dedi. 

Fotoğraf: MA

Paylaş

İstanbul’da düzenlenen HDP’nin Marmara Gençlik Buluşmasına katılan Sezai Temelli gençlere seslendi. Temelli, “Hayal dünyasını satanlar kapitalizmin yeniden üretiminin yaşadığı sıkıntıları aşmak için siyasetsiz bir toplum hayal ediyorlar. 12 Eylül cuntasının en önemli vurgusu buydu; gençleri siyasetten uzak tutmak. Bunun için akla hayale gelmeyecek her türü yöntemi hayata geçirdiler” dedi.

Marks’ın “tarihte bir şey ilk defa yaptığınızda sonuçları trajik olur, ama ikinci kez aynı şeyi denediğinizde bu artık trajikomiktir” sözünü hatırlatan Temelli devamla şunları söyledi: “İki büyük savaş arasında dünyanın en önemli tarihsel fotoğrafı faşizmlerdi. Tek adam rejimlerinin, çok trajik sonuçları oldu. 21. yüzyıla geçtiğimiz bu zamanlarda, yine tek adam rejimlerinin dünyayı sarıp sarmaladığını görüyoruz, ama şimdi trajikomiktir bu yaşadıklarımız. Bunun da en belirgin coğrafyalarından birinde yaşıyoruz. Neden Türkiye’de bu denli trajik ve zaman zaman komik olduğunu sorgularsak bunun karşılığını Ortadoğu siyasetinde görüyoruz. Geride bıraktığımız 40 yıl boyunca siyasetin merkezinin Ortadoğu olması bizi şaşırtmıyor. Bu paradigma mevcut kapitalizmin hem tahlilini yapmaktadır hem de kapitalizmi aşmaya yönelik bir siyasetten bahsetmektedir.”

GENÇLERE ANTİKAPİTALİST MÜCADELE ÇAĞRISI

Gençlere antikapitalist mücadeleyi yükseltme çağrısında bulunan Temelli, devamla şunları söyledi: “Bugün burada okunan metni dinlerden bütün sorunlara değindiğini gördük. Bütün sorun alanlarının tüm mağdurlarını siyasete davet ettiğini gördük. Fabrika duvarları yıkılmışsa, bütün toplum bu çarkın içindeyse, tüm toplum bu mağduriyeti yaşıyorsa şimdi birlikte kurtuluşu örebiliriz. Uyuşturucu sorunundan kadın, LGBTİ, sanat sorununa dek bu kadar ayrıntılı ele alabiliyorsak, bu iyi bir başlangıç yaptığımızı gösterir. Sorunlarımız ortaktır bu sorunları da ortak çözümlerle aşabiliriz. Yan yana gelerek bu sorunları aşabiliriz, gençlik siyaseti tam da budur. Statüko, bütün toplumsal kesimleri birbirine karşıt hale getiriyor. İtiraz bütünlüklü olmalıdır, itiraz aramızdaki farklılıklardan güç almaktan geçmektedir. Radikal demokrasi dediğimiz şey de budur.”

Gençliğin ütün sorunlara sahip çıkması gerektiğini belirten Temelli, “Çözümü, mevcudu değiştirme yönünde iradesini ortaya koyarak hayata geçirmektedir. Lenin’in sorduğu gibi “ne yapmalı?” diye sorduğumuzda yanıtı buradan üretebiliriz. Gençliğin işsizlik sorunu neden var? Eşitlikçi, özgürlükçü, kadından, doğadan ve emekten yana bir istihdam politikası olmadığı için var. Eğitim sorunu var çünkü kapitalist sistemin eğitime yaklaşımı eşitlikçi değil fırsat eşitlikçi. İnsanları birbirinin kurdu haline getiren bir sistem tabiki eğitim sorunu yaratacaktır. Bunu aşmanın yolu eşitlikçi bir toplumdan geçmektedir. Uyuşturucu sorunu var. Gençler doğuştan uyuşturucu müptelası değil bir sistem politikası olarak, bir devlet politikası olarak uyuşturucu gençlerin önüne çıkarılıyor. Tüm bunlara yaklaşırken bu bütünlüklü yaklaşımı yitirmemek önemli” ifadelerini kullandı. (İSTANBUL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Binali Yıldırım asimilasyon ifadesini ‘kaba ve yaralayıcı’ buldu

SONRAKİ HABER

Dipsiz Göl'ün yok edilmesine ilişkin soruşturmada 2 müdür 1 memur açığa alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa